Geminidy znów rozbłysną na nocnym niebie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Deszcz meteorytów Geminidów i Ursydów osiągnie szczyt w nocy odpowiednio 14 i 22 grudnia. Będzie to okazją do wielu spektakularnych obserwacji astronomicznych na nocnym niebie.

 

Geminidy to jeden z najpotężniejszych corocznych rojów meteorów. Trwa od 4 do 17 grudnia. W nocy z 13 na 14 grudnia astronomowie przewidują szczyt aktywności spadających gwiazd. Region emisji meteorów (radiant) będzie zlokalizowany w pobliżu gwiazdy Kastor w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

 

Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Meteorowej spodziewanych jest do 150 meteorów na godzinę. Geminidy są białe i jasne. Mogą spadać bardzo często. Warunki do obserwacji Geminidów w 2022 roku są niesprzyjające. Księżyc zbliża się do ostatniej ćwiartki i będzie przeszkadzać w obserwacji meteorów.

 

Deszcz meteorów zwanych Ursydami będzie obserwowany od 17 do 27 grudnia, a swoją maksymalną aktywność osiągnie w najdłuższą noc w roku – z 21 na 22 grudnia. Można go zobaczyć tylko na półkuli północnej. Pod względem prędkości lotu meteorów strumień jest bardzo podobny do Geminidów, ale pod względem jasności i częstotliwości jego meteory są znacznie słabsze. Spodziewane jest do 10 meteorów na godzinę. Warunki do obserwacji Ursydów w 2022 roku naukowcy nazwali sprzyjającymi. Księżyc zbliżający się do nowiu (23 grudnia) nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

 

Wśród grudniowych wydarzeń astronomicznych jest zaćmienie Marsa przez Księżyc, które zbiegnie się z opozycją Marsa i Księżyca w pełni. Takie zasłanianie planet przez Księżyc jest zawsze krótkotrwałe - czas trwania zaćmienia nie przekracza jednej godziny. 8 grudnia rano wystąpią jednocześnie trzy zjawiska astronomiczne: pełnia księżyca, opozycja Marsa i zakrycie Marsa pełnią księżyca. Wszystkie trzy zjawiska wystąpią rano, prawie w tym samym czasie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj