Gejzer Steamboat w Yellowstone wybuchał w tym roku już 25 razy. Oficjalnie jest najaktywniejszy od dziesięcioleci!

Kategorie: 

Źródło: Internet

Największy na świecie aktywny gejzer Steamboat eksplodował aż 25 razy w ciągu bieżącego roku. Gejzer znajdujący się w Parku Narodowym Yellowstone jest najbardziej aktywny roku od 1964 roku, kiedy jego erupcje wystąpiły 29 razy.

Biorąc pod uwagę statystykę i inne szczególnie aktywne lata dla tego gejzera to warto wspomnieć rok 1982 gdy doszło tam do 23 erupcji. rok 1963 z 23 erupcjami i 1965 z 22 erupcjami. Bez wątpienia jest to najbardziej aktywny rok dla tego gejzera od dekad.

 

Gejzer znajduje się w obszarze zwanym Basenem Gejzerów Norrisa, który uważany jest za najgorętszy i najbardziej zmienny obszar termiczny w Parku Yellowstone.  Jego nazwa, Steamboat, w języku angielskim oznacza „statek parowy”. Gejzer ten nie miewa zbyt częstych erupcji i przerwy między kolejnymi z nich potrafiły trwać kilka lat. 

Formalnie jest to też najwyższy czynny gejzer na świecie. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga niekiedy ponad 91 metrów! Niekiedy słup gorącej wody potrafi wznosić się tam nawet ponad pół godziny!

 

Naukowcy, badający aktywność wulkaniczną i hydrotermalną w Yellowstone, nie są zgodni co do tego czy tak nietypowe wzmożenie erupcji gejzera Steamboat oznacza coś niepokojącego dla całej kaldery znajdującego się tam superwulkanu. Nawet jeśli nie stanowi to zapowiedzi okresu nowej aktywności wulkanicznej w tym miejscu, to eksperci są zgodni, że należy to traktować jako anomalię. 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Skomentuj