Gejzer Steamboat w Yellowstone ustanowił w 2019 roku rekord swej aktywności 

Kategorie: 

Źródło: USGS

Największy aktywny gejzer na świecie, znajduje się w Yellowstone i nazywa się Steamboat, czyli "statek parowy".  W ciągu 2019 roku miał on rekordowo wiele erupcji, co zaskoczyło naukowców, którzy próbują zrozumieć, co spowodowało tak niezwykłą jego działalność.

 

Gejzer ten może wystrzeliwać wrzącą wodę na wysokość ponad stu metrów. Dotychczas jednak jego erupcje należały do rzadkości i niekiedy kolejne okresy jego przebudzenia dzieliły lata, a nie tygodnie. W tym roku coś się zmieniło i gejzer wybuchał ponad 45 razy, przekraczając poprzedni rekord z 2018 roku, kiedy zanotowano 32 erupcje.

Jednak trzy lata przedtem gejzer nie był aktywny ani razu. W przeciwieństwie do osławionego gejzeru "Old Faithful”, który słynie z bardzo regularnych, a tym samym przewidywalnych erupcji, gejzer Steamboat zaskakuje brakiem regularności. W 1960 roku było ponad 20 jego erupcji, a przedtem nie było żadnej przez ponad 50 lat.

 

Przebudzenie takiego gejzeru, jest okazją dla naukowców, aby spróbować odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących sposobu działania tych formacji hydrologicznych. Gejzery są stosunkowo rzadkie. Na świecie jest ich mniej niż 1000, a około połowa z nich znajduje się w Yellowstone.

Naukowcy sugerują, że szczególna aktywacja gejzeru Steamboat ma jakiś związek z trzęsieniem ziemi do jakiego doszło w Yellowstone w 2017 roku. Basen gejzerów Norrisa, w obrębie którego istnieje też ten gigant, to dynamiczny i jeden z najgorętszych obszarów w parku. Często dochodzi tam do deformacji terenu, a grunt okresowo wznosi się i osiada.

 

Wszystko to może powodować okresowe tworzenie się podziemnych kanałów dla przepływu rozgrzanej. Jednak naukowcy nie posiadają ich szczegółowej mapy, a w związku z tym również nie wiedzą, co tak naprawdę dzieje się pod tym gejzerem.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj