Gejzer Steamboat w Yellowstone bije kolejne rekordy aktywności

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Sierpień 2019 był kolejnym rekordowym miesiącem jeśli chodzi o aktywność jednego z największych gejzerów świata, Steamboat |(ang. Parostatek), który znajduje się na terenie kaldery Yellowstone. Gejzer, który potrafił pozostawać bez aktywności przez wiele lat wybuchł w sierpniu aż trzykrotnie.

 

Erupcje o różnym nasileniu zaobserwowano kolejno 12, 20 i 27 sierpnia i ta ostatnia była już trzydziestą trzecią od początku 2019 roku, bijąc tym samym rekord erupcji w ciągu całego roku kalendarzowego wynoszącego 32 erupcje, który gejzer Steamboat ustanowił raptem w 2018 roku.Można już zatem mówić o kolejnej rekordowej fali aktywności tylko gejzeru. Prawdopodobnie nie jest to ostatnie słowo tego żywiołu w 2019 roku.

 

Aktywnością gejzeru Stemaboat zainteresowali się również amerykańscy naukowcy z naukowcy stale monitorujący kalderę superwulkanu Yellowstone. Dokonali oni ostatnio bardzo wielu pomiarów temperatury gruntu i wód hydrotermalnych w obrębie basenu Norrisa gdzie występują liczne gejzery w tym Steamboat. Basen ten jest on uważany za najgorętszy i najbardziej zmienny termicznie obszar parku narodowego Yellowstone.

Gejzer Steamboat jest oficjalnie najwyższym tego typu żywiołem na Ziemi. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga niekiedy ponad 91 metrów! Niekiedy słup gorącej wody potrafi wznosić się tam nawet przez pół godziny.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj