Gdyby nie ludzie, mamuty być może żyłyby do czasów dzisiejszych

Kategorie: 

Źródło: tg

Międzynarodowy zespół naukowców korzystający z symulacji komputerowych wykazał, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wyginięcia mamutów włochatych była kombinacja zmiany klimatu i presji antropogenicznej. Co więcej, jak się okazało, pod nieobecność myśliwych prehistoryczne giganty mogły żyć 4 tys. lat dłużej.

 


Naukowcy długo debatowali, co spowodowało zniknięcie mamutów włochatych. Niektórzy uważają, że wymarły one w wyniku zmian klimatycznych po ostatniej epoce lodowcowej (około 15 tys. lat temu), kiedy planeta zaczęła się ocieplać. Według ekspertów z Instytutu Maxa Plancka to właśnie doprowadziło do wyginięcia mamutów w Ameryce Północnej. Inni uważają, że przyczyną śmierci gigantów z przeszłości są prymitywni łowcy.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że wraz z ocieplaniem się planety siedlisko mamutów włochatych zaczęło przesuwać się na północ. Mogły one przetrwać jedynie dzięki żerowaniu na określonych typach roślinności charakterystycznych dla regionów o zimnym klimacie. Większość mamutów wymarła około 11 tys. lat temu, ale niektóre małe populacje przetrwały na odizolowanych obszarach i były w stanie przetrwać kilka tysięcy lat. Uważa się, że ostatni mamut włochaty zginął około 4 tys. lat temu.

 

Autorzy najnowszego badania stworzyli model komputerowy pokazujący dynamikę populacji mamuta włochatego od 21 tys. do 4 tys. lat temu, tj. przed śmiercią ostatniego przedstawiciela gatunku. Aby odtworzyć warunki, które napotkały zwierzęta, naukowcy dodali do symulacji dane dotyczące zmian klimatu i znane dane dotyczące zachowania prymitywnych myśliwych.

 

Następnie eksperci zastosowali wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na przetrwanie gatunku, i stworzyli około 90 tys. modeli. Okazało się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wyginięcia mamutów była kombinacja zmiany klimatu, która podzieliła duże stada zwierząt na mniejsze populacje, oraz presja antropogeniczna.

 

Myśliwi szybko niszczyli małe grupy gigantów. Symulacje wykazały również, że niektóre populacje mamutów mogły żyć znacznie dłużej, niż się powszechnie uważa w regionach, które nie zostały jeszcze zbadane. Co najciekawsze, kiedy naukowcy usunęli myśliwych z symulacji, okazało się, że większość zwierząt mogła przeżyć co najmniej kolejne 4 tys. lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Gdyby nie warunki jakieś tam,

Gdyby nie warunki jakieś tam, kosmiczne "łubuDubu"  .. to dzisiaj nie byłoby Ziemi.Jakie to ekscytujące, nieprawdaż ?  Układ słoneczny bez Ziemi (nie masz ocieplenia,oziębienia,eko podjadania ani Covid uszczepniania  NIE MASZ NIC !!!)  Czy teraz jest OK ? Słońce świeci a tam NIC nic, nic, nic...Bez Ziemniaków nudnych w ich ocenach a Słońce świeci.UPIEDLIWIE NADAL ŚWIECI ! To jest straszne.

Portret użytkownika r.abin

Wybaczcie archeologom. UE w

Wybaczcie archeologom. UE w ramach grantów - wyposażyła ich w komputery (a łopat i sit nie mają). Teraz większość naukowców, nie robi doświadczeń (ani wykopalisk) - tylko symulacje (dobrze że nie pracy)

Portret użytkownika drako_tr

może by tak naukofce zrobili

może by tak naukofce zrobili skuteczną szczepionkę...

...a niby jak chcesz zrobić skuteczną szczepionkę na "coś", co w 99% jest bezobjawowe i nie czyni żadnych szkód??? ...w dodatku nawet nie wyizolowano tego strasznego i śmiechtelnego zagrożenia.

... to tak, jakbyś z uporem maniaka chciał wyleczyć zdrową osobę, z choroby, której nie ma.

Tak więc w tym przypadku nałkoffce zajęli się jednak ciekawszymi sprawami, które więcej wniosą, niż szukanie dziury w całym.

 

Portret użytkownika drako_tr

hahaha...nie mi chcieli ją

hahaha...nie mi chcieli ją wkręcić, tylko mojemu synkowi Biggrin widzę, że zanik szarych komórek dzięki zwiększonej ilości CO2 u Ciebie postępuje Wink

Nawet jednego dnia nie więziłem swojego dziecka w domu, a co ciekawsze, sanepid nie odezwał się już ani razu Wink

Jak widzisz, nawet tam wiedzą, że to ściema...a do Ciebie nadal to nie dotarło...

Strony

Skomentuj