Gazowy gigant Jowisz prawdopodobnie zderzył się z inną planetą

Kategorie: 

Źródło: NASA

Badacze odkryli, że Jowisz mógł w przeszłości zderzyć się z inną planetą. Bazując na danych NASA z misji Juno odkryto, że jądro gigantycznej planety jest mniej gęste niż wcześniej sądzono, jednak dość rozbudowane. Zespół naukowców sugeruje, że może to być spowodowane bezpośrednim zderzeniem Jowisza z inną planetą.

Według opracowanego modelu, druga planeta była około 10 razy większa od Ziemi, jednak nadal 318 razy mniejsza niż Jowisz. Badacze przeprowadzili tysiące symulacji i odkryli, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zmian w jądrze gazowego olbrzyma jest zderzenie z inną planetą.

 

Rdzeń Jowisza zawiera od 10 do kilkudziesięciu mas ziemskich ciężkich pierwiastków. Zgodnie z teoriami, powinny one osiąść w jądrze planety we wczesnych stadiach formacji Jowisza. Zamiast tego badacze znaleźli dowody na to, że ciężkie pierwiastki znajdują się również w wyższych warstwach planety.

Przerzedzenie rdzenia świadczy najprawdopodobniej o zderzeniu z inną planetą. Początkowo uważano to za niezwykle nieprawdopodobne, jednak dodatkowe testy wykazały, że możliwość zderzenia z inną planetą wynosi nawet 40%.

 

To nie koniec rozważań naukowców. Sonda Juno będzie dostarczać dodatkowych informacji na temat Jowisza, które pozwolą na doskonalenie modeli oraz scenariuszy ewentualnego zderzenia. Juno zbiera informacje o Jowiszu od lipca 2016 r. Dzięki eliptycznej orbicie Jowisza, sonda mogła zbliżyć się do gigantycznej planety bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pozwoliło to na zebranie szczegółowych danych.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nn

Uderzenie w wodę z małej

Uderzenie w wodę z małej wysokości 10m i tym samym przy malej prędkości skutkuje odpowiednio do powierzchni uderzenia. Jowisz i Słońce mają podobną gęstość o prawie 40% większą niż woda. Przy większej prędkości to jak uderzenie w beton.

Nie wiem, ale jeżeli zostaniemy pozbawieni ludzkich cech przez prostonosych z profilu, to ochrona Matki Ziemi przez nas zniknie.

nn

Portret użytkownika minoduesp

A gwiazdy (np. słońce) są

A gwiazdy (np. słońce) są gazowe czy nie ? To można się zderzyć ze słońcem czy nie ?!  Podobnie jowisz , to że jest gazową planetą nie znaczy ,że jest tak żadki jak powietrze . (jego gęstość to 1326 kg/m3)

Skomentuj