Garstka miliarderów posiada majątek większy niż połowa mieszkańców Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najnowszy raport World Inequality Report 2022 wskazuje, że zaledwie 2750 miliarderów kontroluje obecnie 3,5% całego bogactwa na Ziemi. To oznacza, że posiadają większy majątek niż połowa mieszkańców naszej planety. Pandemia dodatkowo wzmocniła nierówności.

 

Według raportu, w 1995 r. majątek 2750 miliarderów wynosił 1% całego światowego bogactwa. Obecnie jest to już 3,5%. Co więcej, od 1995 r. światowa populacja powiększała swoje bogactwo o około 3,2% rocznie. W tym samym czasie zaledwie 52 najbogatszych miliarderów na świecie powiększało swój majątek o ponad 9% rocznie.

 

Pandemia koronawirusa pomogła bogaczom pomnażać ich majątek. Od początku 2020 r. amerykańscy miliarderzy powiększyli swój całkowity majątek o 70%, tj. około 2 biliony dolarów. Tym samym miliarderzy z USA posiadają w sumie ponad 5 bilionów dolarów majątku - stanowi to jedną czwartą PKB całych Stanów Zjednoczonych.

World Inequality Report 2022 wskazuje również na różnice między amerykańskim i chińskim społeczeństwem. Jak się okazuje, najbiedniejsza połowa Amerykanów posiada mniejszy majątek niż najbiedniejsza połowa obywateli Chin. Przeciętny majątek gospodarstwa domowego w USA jest ponad trzykrotnie większy niż w Państwie Środka.

 

W większości krajów najbogatsze 10% kontroluje 60-80% majątku. Naukowcy wskazują, że najlepsza sytuacja pod względem nierówności panuje w Europie, gdzie 19% dochodu całkowitego wypracowanego przez najbiedniejszą połowę mieszkańców tego kontynentu jest wyższa od dochodu analogicznej grupy osób w innych regionach świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

wcale mnie nie dziwi że kilka

wcale mnie nie dziwi że kilka osób ma wszystką kasę i majątki - to tak samo jak w grze planszowej Eurobusiness, Monopoly lub Bankrut - w pewnym momencie dochodziło się do takiego momentu gry że 1 gracz posiadał najwięcej i inni gracze jak mieli szczęście to jeszcze jakoś zipali, ale nie za długo, bo kończyła im się kasa za wszystkie postoje nie u siebie. Pożyczki były do tej pory, aż w banku skończyły się pieniądze i wtedy następywał koniec gry. (a teraz żydostwo daje pożyczki fikcyjnie wykreowane, i dlatego ten system zipie i zipie i nie może pierdolnąć tak fest jak powinien). 

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika baca

dane są przekłamane bo w 1995

dane są przekłamane bo w 1995 biedny mateusz nie miał ani dużej żony ani żadnej działki, obecnie ma tyle działek że nawet jego żona by ich nie przejadła...

majątek mateusza wzrósł o milion procent i pewnie smieje się sponad fałdów żony o nieudacznikach z amazona i ich dwóch procent...

 

Portret użytkownika On543

Pandemia po to byla zeby nie

Pandemia po to byla zeby nie tylko umocnic nierownoaci ale zeby pod przykrywka szczepien i pandemii dokonac ogromych transferow pieniedzy od rzadow uborzejacych coraz bardziej panstw do coraz bogatszych korporacji. Korporacje sie bogaca na potege a kraje i ich obywatele ubożeja - i o to w tym chodzi. 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Ci wszyscy miliarderzy to

Ci wszyscy miliarderzy to płotki i słupy prawdziwymi posiadaczami a właściwie to bandytami którzy zawłaszczyli sobie prawo do wszystkiego na NASZEJ ziemi są ludzie stojący za funduszami takimi jak the Vanguard Inc, to oni mają kontrolę nad rządami, instytucjami międzynarodowymi, korporacjami itp. w matrixowym prawie my nie mamy nic, to co posiadamy to iluzja posiadania bo nawet ziemia którą uprawiamy czy mamy na niej zbudowany nasz dom nie należy do nas a do państwa

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Plićka Kluśny

Jednak jakieś prawdziwe

Jednak jakieś prawdziwe posiadanie przez zwykłego czlowieczka istnieje i objawia się tym, że posiadając coś, mogę to sprzedać a nawet całkiem zniszczyć, który to akt jest dobitnym dowodem posiadania, prawdziwej własności.