Galaktyki, które nie zawierają ciemnej materii zaskoczyły naukowców

Kategorie: 

Źródło: Yale University

W marcu 2018 roku, astronomowie zaobserwowali pierwszą galaktykę, która jest pozbawiona ciemnej materii. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, badacze nie mieli pewności, czy nie dokonali przypadkiem błędnej obserwacji. Jednak teraz odkryto drugą taką galaktykę, a jednocześnie potwierdzono, że w pierwszej rzeczywiście nie ma ciemnej materii.

 

Istnienie galaktyki NGC 1052-DF2 jest dla astronomów sporym zaskoczeniem. Jeśli ciemna materia faktycznie wypełnia aż 85% Wszechświata to jak wyjaśnić, że akurat ta galaktyka jest jej praktycznie pozbawiona? Dotychczas uważano, że obecność ciemnej materii w galaktykach jest wręcz wymogiem dla ich powstania.

Galaktyka skrajnie rozproszona (UDG) o nazwie NGC 1052-DF2 została odkryta przez zespół z Uniwersytetu Yale'a z pomocą Obserwatorium Kecka. Znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba, około 63 miliony lat świetlnych od Ziemi. Teraz ten sam zespół ogłosił odkrycie identycznej galaktyki NGC 1052-DF4. Obie struktury znajdują się w okolicach galaktyki eliptycznej NGC 1052. Pod względem wielkości przypominają Drogę Mleczną, lecz zawierają od 100 do nawet 1000 razy mniej gwiazd.

Zdjęcie przedstawiające galaktyki NGC 1052-DF2 i NGC 1052-DF4 – źródło: Yale University/STScI/ACS

Dogłębne analizy ponownie potwierdziły, że obie galaktyki są praktycznie pozbawione ciemnej materii. Odkrycie to ma ważne znaczenie dla naszego zrozumienia procesów formowania się galaktyk i dodatkowo potwierdza istnienie hipotetycznej ciemnej materii, ponieważ teraz ewidentnie widzimy, że zwykła materia może istnieć niezależnie od ciemnej materii.

 

Ponownie przekonujemy się, że nasza wiedza o galaktykach wciąż jest ograniczona. Astronomowie zamierzają kontynuować badania, aby zrozumieć ten fenomen, z nadzieją na odkrycie kolejnych galaktyk bez ciemnej materii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Michael

Naprawdę wierzycie w

Naprawdę wierzycie w bezkresny kosmos z zawieszonymi w nim trylionami kulek pędzących z zawrotną prędkością we wszystkich kierunkach, która wynosi 74 km w sekundę na megaparsek ? Że wszystko zaczęło się 13.5 miliarda lat temu od wielkiego wybuchu, który eksplodował z niczego ? Wierzycie w to że życie na ziemi powstało całkowitym przypadkiem i że z prymitywnej bakterii drogą milionów mutacji w wyniku ewolucji powstał homo sapiens ? Jeśli w to wierzycie, to już nie musicie wierzyć w Boga. Pan ciemności poprzez swoich ludzkich wysłanników zrobił kawał dobrej roboty. W takim świecie nie ma potrzeby dla istnienia Boga, bo i po co ? Taki świat zaprzecza idei kreacji. Ale pomyślcie tylko... Może to właśnie Biblia mówi prawdę, a [email protected] kłamie ? Watykan, syjonizm o setki szatańskich organizacji są po to, by nas zwodzić. Oby jak najdalej od Boga. Pomyślcie tylko... pozdrawiam, z Bogiem 

Portret użytkownika aaa

NIE AM ŻĄDŃĘJ CIEMNEJ MATERII

NIE AM ŻĄDŃĘJ CIEMNEJ MATERII. Została ona wymyślona ponieważ znane równania wyjaśniające grawitację, są błędne i nie tłumaczą obserwacji. Ciemna materia to zwykła naukowa propaganda, bo fizycy nie chcą przyznać że fundamenty fizyki nadają się spuszczenia w kiblu.

Skomentuj