Z Fukushimy do Pacyfiku dostało się 6 razy więcej radioaktywnego cezu, niż wcześniej sądzono

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

Emisja radioaktywnych izotopów cezu do Oceanu Spokojnego po wypadku w japońskiej elektrowni atomowej "Fukushima" w marcu ubiegłego roku była prawie 6 razy większa niż wcześniej przewidywano.  Stwierdzenie to opiera się wynikach badania opublikowanych przez Japońską Agencję Badań Morza.

 

Eksperci Agencji pobrali próbki wody morskiej z 500 miejsc na wybrzeżu w prefekturze Fukushima i na podstawie tych danych stwierdzono, że emisja cezu-137 wahała się od 4,2 tys. do 5,6 tys. terabekereli. Wcześniej sądzono, że było to około 940 terabekereli.

 

Radioaktywny cez-137 jest najbardziej niebezpiecznym izotopem wyrzucanym do środowiska po wypadku, elektrowni jądrowej "Fukushima", ponieważ może gromadzić się w organizmie i powodować uszkodzenia mięśni oraz raka. Okres półtrwania tego izotopu wynosi około 30 lat.

 

Całkowita emisji substancji radioaktywnych do Pacyfiku to 13 do 15 tysięcy terabekereli. Większość z tych substancji miała krótki okres półtrwania, zwłaszcza jod-131, który istniał zaledwie 8 dni, i teraz nie stanowią już zagrożenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lacher

Jak tak dalej odpowiedzialne

Jak tak dalej odpowiedzialne gremia świata będą podejmowały zadania, które sa naprawdę ważne dla życia ludzi i ekosystemu, to naprawdę doprowadzimy do pewnych nieodwracalnych dla cywilizacji procesów. Bardzo dziękujemy naukowcom za piękną działalność i podjęcie współpracy międzynarodowej w takich dziedzinach.

Portret użytkownika Andrzej Karoń

WIeloryby, foki i delfiny

WIeloryby, foki i delfiny zdychają przede wszystkim od wpuszcanych przez wszystkie kraje otaczające Pacyfik nawet i MILIARDY TON ŚCIEKÓW... Tymczasem Cez-137 jest izotopewm o dużej aktywności: już zaledwie 1 gram Cs-137 ma aktywność 3.2 terebekereli (3.2e+12 Bq) *) Zatem do Pacyfiku dostało się 4,2-5-6 tysięcy terabekereli, tj.:4200-5600 TBq = 1313-1750 gram (niecałe 2 kilogramy Cs-137!)  Objętość Pacyfiku to aż ~622000000 km3 = ~6.22e+20 litrów, zatem rozpuszczenie tejże ilości Cs-137 w całej objętości Pacyfiku spowodowało rozcieńczenie jego aktywnośći z 5600 TBq do.... 0.000009 Bq/litr wody! (1/111000 Bq!) — czyli znacznie poniżej, niż przecież dość rygorystyczny limit ilości skażenia tymże izotopem Cezu wody: 90 Bq/litr wody... ...oznacza to tym samym, że jakikolwiek wpływ Cezu ma znaczenie jedynie w wodach będących w najbliższym sąsiedztwie uszkodzonej EJ Fukushima, a nie w całym Największym z Oceanów!     ________*) Te 3.2 TBq/gram Cs-137 nie wziąłem "z sufitu". Aktywność promieniotwórczą KAŻDEGO izotopu można wyliczyć z zalezności:(6.022e+23 × ln2) : (liczba masowa × T"1/2" w sekundach) gdzie (6.022e+23 to oczywiście tzw. Liczba Avogadro, a ln2 = 0.693... Przykłady:Rad-226 — liczba masowa 226, T"1/2" ~ 50 mld sekund (1600 lat) = aktywność ~37e+9 Bq (0.037 TBq)/gramCez-137 — liczba masowa 137, T"1/2" ~ 950 mln sekund (30 lat) = aktywność ~3.2e+12 Bq (3.2 TBq)/gramJod-131 — liczba masowa 131, T"1/2" ~ 691 tys sekund (8 dni) = aktywność ~4.6e+15 Bq (4600 TBq)/gram

Portret użytkownika kto

Jak tam Ślązaki było parę dni

Jak tam Ślązaki było parę dni bezchmurnych nad Polską to i uwas niebo było czyste.W telewizji TV.. pokazywali że palicie smieciami i dlatego taki smog, nawet straż miejska wystawiała mandaty za palenie w piecu.No tak dziś dopiero 7 i do wypłaty jeszcze parę dni i dlatego nie palicie w piecach i niebo jest czyste.Obudźcie się !!! Trują was!!!Fokushima.Zakłady wam polikwidowali ale dym z kominów nadl leci!

Portret użytkownika kto

Jak tam Ślązaki było parę dni

Jak tam Ślązaki było parę dni bezchmurnych nad Polską to i uwas niebo było czyste.W telewizji TV.. pokazywali że palicie smieciami i dlatego taki smog, nawet straż miejska wystawiała mandaty za palenie w piecu.No tak dziś dopiero 7 i do wypłaty jeszcze parę dni i dlatego nie palicie w piecach i niebo jest czyste.Obudźcie się !!! Trują was!!!Fokushima.Zakłady wam polikwidowali ale dym z kominów nadl leci!

„Jeśli Amerykanie kiedykolwiek pozwolą prywatnym bankom kontrolować emisję ich pieniędzy ... to najpierw przez inflację, później przez deflację, banki i korporacje, które wyrosną dookoła nich, pozbawią ludzi całego majątku do czasu, aż ich dzieci obudz

Portret użytkownika Rave

6 razy więcej...no proszę,

6 razy więcej...no proszę, dlaczego mnie to nie dziwi? Pamiętajcie, jeśli podaja w TV w wiadomościach, że jakaś groźna substancja przedostała się do środowiska lub jest pewne zagrożenie kataklizmem, czy grożą nam jakieś inne niebezpieczeństwa, to zawsze, ale to ZAWSZE trzeba brać poprawkę na te miedialne dziwki i czytać to jako kilkukrotnie większe zagrożenie niż podają! Pamiętajcie, świat nie opiera się na kłamstwach, ale jest zbudowany z kłamstw od podstaw! 

Portret użytkownika barys

Tak to jest , BP zapłaciło

Tak to jest , BP zapłaciło jakąś tam gó....ą kare i co cisza ?W Fokushimie wyjebao , zataili co i jak i ile tego poszlo w glebe , wode w atmosfere a potem nagle tu ptaki padają tam wieloryba wyrzuciło tu delfiny padły tam coś innego i nikt nic nie  wie jaka jest tego przyczyna - moim zdanie jakaś zmowa w tym wszystkim jest wszyskich państw !Po co nam Atomówki ? Elektrownie Atomowe ? W Polsce gdzies slyszałem że bez zgody i wiedzy ludzi mieli wybudować Elektrownie Atomową ! Bez wcześniejszego powiadomienia ludzi o budowie ! Noż k...a gdzie my żyjemy ? ;/

Strony

Skomentuj