Francuska himalaistka, która próbowała zdobyć szczyt Nanga Parbat, została przetransportowana do szpitala w Pakistanie

Kategorie: 

Źródło: Polski Himalizm Zimowy

W ostatnich dniach polskie i ogólnoświatowe media nagłaśniały sprawę utknięcia na górze Nanga Parbat dwojga himalaistów – Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol. Dziś już wiemy, że Francuzka została ocalona i znajduje się w pakistańskim szpitalu, jednak niestety Polak nie doczekał się ratunku.

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz wspinali się na szczyt Nanga Parbat, nazywany „Nagą Górą”, jednak utknęli na wysokości 7400 m. Zły stan zdrowia himalaistów skutkował wysłaniem polskiej ekipy ratunkowej, która miała sprowadzić ich do szpitala. Niestety stan polskiego wspinacza, Tomasza Mackiewicza, był na tyle ciężki, że nie zdołał schodzić w stronę nadchodzącej pomocy, jak zrobiła to Revol.

 

Członkowie polskiej ekipy ratunkowej zostali przetransportowani pakistańskim śmigłowcem wojskowym na wysokość 4800 m, przez co musieli zdobyć się na nadludzki wysiłek, aby dotrzeć do wycieńczonej himalaistki. Udało im się znaleźć Elisabeth Revol, pomimo nocy i ciężkich warunków pogodowych. Cała akcja trwała około 8 godzin, choć w normalnych okolicznościach mogłyby być to dni.

Obecnie Francuzka przebywa w szpitalu w Islamabadzie. Kobieta ma poważne odmrożenia dłoni i stóp. W sieci zawrzało od różnych, skrajnych opinii. Znalazły się osoby krytykujące ryzykowne poczynania himalaistów i kreowanie ich w mediach, jako bohaterów. Pojawiły się także głosy oburzenia względem braku próby ratowania Mackiewicza, z którym stracono już całkowity kontakt. Nie zabrakło jednak głosów wsparcia i solidarności z bliskimi polskiego himalaisty, który stracił życie pod dziewiątym co do wysokości szczytem świata.

 

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika hansi

"Tallin"-y i "Scarlett"-ty,

"Tallin"-y i "Scarlett"-ty, zadaniowane systemowo ?...  Czy to już WSZYSTKO, w temacie "zmiany na ziemi" ? Czyli - co pierdnał nowego jakiś anty-papiez, czy co rzekłą jakaś feminazistka ?..

A o bezprecedensowym w historii, trwającym od tygodnia, żydowskim, CHAMSKIM NAPADZIE RABUNKOWYM na Polske i Polaków - ani słowa ?.. Mordy w kubeł, bo aj waj, "antysemityzmus" ?.. Wy jesteście POLAKAMI ?... Czt może raczej - delegaturą Gazety Wyborczej ?.

Portret użytkownika RAdegastus

Nasze MSZ pokryje koszty

Nasze MSZ pokryje koszty wyprawy ratunkowej (2 helikoptery które transportują polaków z K2 na Nanga Parbat) ekspedycja ratunkowa już na wstępie wiedziała, że Tomek jest w ciężkim stanie  i że po niego nie pójdą,  stąd tak expresowa wspinaczka po Francuzkę...ja się pytam co zrobił rząd "Francji" ? poza drobną wzmianką w gazecie...Już nie wspomnę, ile było zachodu i zmarnowanego czasu żeby helikoptery załatwić bo Pakistan pytał kto sypnie zielonymi na paliwo...a tak btw niech ktoś spyta Revol co tak naprawdę się wydarzyło na NP bo mam przeczucie, że coś ukrywa... 

Portret użytkownika sceptyyk

filmik - Nanga Parbat - Droga

W tym filmie sprzed roku, są bohaterowie ostatniej tragedii, ich ratownik oraz główny bohater wielu ludzkich tragedii - Nanga Parbat zimową porą. Polecam tym, którzy nie mają pojęcia o czym piszą...                        A jeśli dalej nie dociera, to wbijcie sobie do guglarki - trupy Everest - grafika i zrozumiecie, czym się kończy najmniejszy błąd w ocenie ryzyka, braku aklimatyzacji na określonej wysokości itd itp.


 

Portret użytkownika sceptyyk

:)   THX  :)   Fajny filmik -

:)   THX  :)   Fajny filmik - Spotkali się przy tej górze przed rokiem...  Ten który teraz ratował, wtedy zaliczył osiemdziesięciometrowe spadanie, został ranny i wejścia nie zaliczył... Teraz pomimo własnego wypadku na tej górze, postanawia ratowac innych...  I to w jakim szaleńczym stylu, bez całkowitego zaliczenia aklimatyzacji...                                                    

Skomentuj