Francja znowu wzywa do stworzenia europejskich sił obronnych

Kategorie: 

Źródło: Kremlin.ru

Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział prace nad nowym projektem. W obliczu niepewności Stanów Zjednoczonych, rządzonych przed prezydenta Donalda Trumpa, Francja uważa, że Europa  potrzebuje swojego własnego systemu bezpieczeństwa przed wszelkiego typu zagrożeniami. Szczegóły na razie nie są znane.

Podczas rozmowy z ambasadorami francuskimi w Paryżu, Macron wyraził swój niepokój związany z brakiem pewności USA. Jak stwierdził, Europa nie może polegać jedynie na swoim sojuszniku w kwestiach bezpieczeństwa - dbanie o nie jest naszą odpowiedzialnością i wymaganiem do nazywania kontynentu suwerennym. Współpraca ma objąć szeroko pojęte kraje europejskie, w tym Rosję, pod warunkiem złagodzenia konfliktu z Ukrainą.

Projekt jest jednym z elementów francuskich planów dyplomatycznych na nadchodzące lata. Mają one skupić się na większej integracji wewnątrz Unii Europejskiej, a także na utworzeniu wspólnego budżetu obronnego, wraz z odpowiednimi planami i protokołami. Już rok temu, w listopadzie, członkowie Unii podpisali PESCO, pakt ułatwiający współpracę wojskową. Wspólny projekt obrony ma być jego naturalnym rozwinięciem na resztę kontynentu.

 

Jeśli projekt zostanie zrealizowany, Europa ma być w teorii dużo bezpieczniejsza. Ale tak naprawdę przed czym? Najbliższymi przeciwnikami wydawać się może Rosja, która ma jednak wziąć udział w projekcie lub ewentualnie Turcja, czy też kraje arabskie. Siły europejskie mogą też otrzymać wyjątkowe uprawnienia do walki z "wrogiem zewnętrznym", czyli ugrupowaniami niewygodnymi dla władz. Ale czy chcemy żyć na świecie, w którym przeciw ludziom niechętnym rządom wysyłana jest armia?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese
loading...


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Według najnowszych sondaży to

Według najnowszych sondaży to właśnie Francja ma największy problem z antysemityzmem w Europie. Co trzeci obywatel Francji uważa się za antysemitę. Pewnie dlatego Francuski rząd próbuje się zabezpieczyć militarnie przed nagłym ruchem ludzi na ich syjonistyczne urzędy i banki. 

Portret użytkownika Michael Ph.

Hello John,

Hello John,

Yesterday I saw here an article on the Ukrainian pretenses to a swath of Poland. There was a nice map and 5 pages of comments. I cannot find it today. Could you please post a link in your reponse below? Sorry this is not topical.

Portret użytkownika KRNABRNY

Nie chce wam psuc

Nie chce wam psuc światopoglądu ale wygląda na to że Marcon chce sie bronic przed US Navy, podobym celom moga sluzyc islamisci w niemieckiej armii. Oni sie boja, najbardziej tego ze. Putin z Trumpem zaczeli rozmawiac. Bojq sie rowniez wewnetrznych prob przewrotu. Znane jest im pojecie rewolucja ale jeszcze jej nie zaznali.

Skomentuj