Francja zakaże paliwa na bazie benzyny i oleju napędowego do 2040 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Francja planuje zakazać stosowania benzyny i oleju napędowego w pojazdach do 2040 roku, co ogłosił nowy Minister Środowiska Nicolas Hulot. Zaprezentowano szereg działań w ramach planu nowo wybranego prezydenta, Emmanuela Macrona, który chce osiągnąć we Francji neutralność węglową.

 

W ramach przedsięwziętego planu uboższe gospodarstwa domowe mają otrzymać specjalne środki, które zostaną przeznaczone na ekologiczne modernizacje w pojazdach. Obwieszczenie nadeszło po tym, jak Volvo ogłosiło w środę, że od 2019 roku będzie produkować jedynie samochody elektryczne i hybrydowe.

 

Przemawiając podczas konferencji prasowej Hulot powiedział dziennikarzom, że Francja przestanie wykorzystywać węgiel do produkcji energii elektrycznej do 2022 roku. Jest także w planach przeznaczenie do 4 miliardów euro na inwestycje zwiększające źródła energii odnawialnej. 

Ambitne plany Francji są skutkiem chęci objęcia przez kraj "przywództwa" w polityce klimatycznej oraz chęci wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy paryskiej. Jednak Francja nie jest jedynym krajem, który planuje zakazać samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. Podobne decyzje mają podjąć Holandia oraz Norwegia do 2025 roku, a Niemcy i Indie do 2030 roku.

 

Minister Środowiska Francji poinformował także o planach zakończenia importu oleju palmowego i innych produktów, które przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Parlament francuski weźmie udział w głosowaniu nad projektem zakazującym jakiegokolwiek wydobycia ropy, gazu ziemnego oraz węgla. Francja zobowiązała się również zredukować udział energii jądrowej z 75% do 50% krajowej energii do 2025 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Prognozowanie czegokolwiek w

Prognozowanie czegokolwiek w okresie dluzszym niz (obecnie) 30dni, jest wysoce niepewne. Sytuacja geopolityczna jest pelna fluktuacji goniacych kroliczka... Ktos lubi roic. I to w wielu miejscach.. Czy to sa wciaz ci sami...?

Portret użytkownika Elzart

No i bardzo dobrze. Zarżną

No i bardzo dobrze. Zarżną własną gospodarkę, zredukują potencjał atomowy i dobrze, a to wszystko w imię teorii na którą Chiny leją od lat, teraz USA też(przynajmniej przez 4 lata). Zielone źródła energii nie są aż tak wydajne jakby ekoentuzjaści chcieli, choć jak przedmówcy zaznaczyli za 20 lat Francja cofnie się do czasów z baśni tysiąca i jednej nocy, jak dofinansują biednym samochody elektryczne? Z jakiego źródła kasa na takie ekscesy, przecież część firm na bank ucieknie, z powodu przesadnie wyśrubowanych norm. Takie to moje przemyślenia po tym tekście.

 

 

Strony

Skomentuj