Francja wzywa do zablokowania kryptowaluty Facebooka w Europie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Francja ogłosiła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by blokować rozwój kryptowaluty Facebooka na kontynencie europejskim. Zdaniem francuskiego ministra finansów, Libra zagraża "suwerenności monetarnej" rządów narodowych.

Minister finansów Francji, Bruno Le Maire, stwierdził, że nowa kryptowaluta Facebooka stwarza ryzyko finansowe dla krajów europejskich i może prowadzić do licznych nadużyć. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób Francja miałaby trzymać Librę z dala od Unii Europejskiej.

Od samego początku, gdy tylko Facebook ogłosił plany, dotyczące stworzenia własnej kryptowaluty, projekt spotykał się z negatywną reakcją i sceptycyzmem społecznym. Le Maire przekonuje szefów Europejskiego Banku Centralnego do zablokowania Libry i stworzenia "publicznej cyfrowej waluty" pod egidą międzynarodowych instytucji finansowych:

Libra stanowi ryzyko, ponieważ korzystać mogą z niej nawet dwa miliardy użytkowników serwisu. Każde załamanie się funkcjonowania tej waluty może spowodować znaczne zakłócenia finansowe. Wszystkie obawy dotyczące Libry są poważne, dlatego nie możemy zezwolić na rozwój tej waluty na terytorium Europy.

Komisja Europejska odpowiedziała na oświadczenie francuskiego ministra, twierdząc, że uważnie przyjrzy się wszystkim aspektom funkcjonowania Libry, począwszy od kwestii podatkowych, a skończywszy na obawach dotyczących prywatności danych. Stowarzyszenie Libra stwierdziło, że uwagi Le Maire'a podkreślają konieczność przeprowadzenia rozmów z organami regulacyjnymi na całym świecie:

Uznajemy, że decydenci polityczni nie do końca orientują się w realiach nowych technologii. Konieczne jest przeprowadzenie dialogu, aby rządzący zapoznali się z tym, w jaki sposób Libra wpasuje się w politykę ich systemu finansowego. 

Libra, która jest aktywnie wspierana przez firmy płatnicze, takie jak Visa i Mastercard oraz aplikacje taksówkowe Lyft i Uber, ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Już w lipcu podczas szczytu G7 Facebook został poinformowany, że nie otrzyma pozwolenia na wdrożenie kryptowaluty do czasu rozwiązania wszystkich problemów regulacyjnych. Największe gospodarki świata wyraziły przekonanie, że ewentualne uruchomienie Libry musi zostać poprzedzone długą dyskusją na temat projektu.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Nie rozumiem jak przez te

Nie rozumiem jak przez te wszystkie lata zgadzacie sie na powolny rozwoj w strone niewolnictwa... Jakim cudem dajecie aobie wmowic te wszystkie frazesy dajace was poroznic.... przeciez nie macie szans dokonac nic sami. Wake up!

Portret użytkownika Cepcepacepem

A ten ich ydowskiego

A ten ich ydowskiego pochodzenia Emmanuele Macarą zdawać by się mogło taki zafiksowany w swoim ydolubstwie filoJoselmita zapomniał, że bicie yda po kieszeni jest o niebo boleśniejsze niż centralny kopniak w klejnoty jerozolimskie jego, jest gorsze od profanacji każdej synagogi świata, z Synagogą Szejtana na czele...

Portret użytkownika Arya

Myślę, że Libra nie jest

Myślę, że Libra nie jest pomysłem FB, ale że stoją za tym organizacje chcące wprowadzić pieniądz elektroniczny na całym świecie. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że Libra będzie walutą zcentralizowaną, a nie zdecentralizowaną jak większość kryptowalut. Oczywiście, nie jest powiedziane, że Libra stanie się taką elektroniczną walutą dla całego świata. To po prostu może być test, który ma wykazać, jaka będzie reakcja globalnej społeczności na pieniądz elektroniczny. To, że Francja jest przeciwna, może być tylko elementem gry politycznej. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika euklides

W dupie mam Pejsbuka, ale

W dupie mam Pejsbuka, ale widać jak stara banksterka boi się nowej konkurencji. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo są robieni w bambuko przez banksterkę. Skoro taki przydupas - chłopiec z ulicy jak Morawiecki dostał parę baniek za rolę polinowskiego klauna cyrkowego, to nie wyobrażacie sobie co się dzieje na górze.

Skomentuj