Francja uchyliła zakaz upraw genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sąd administracyjny we Francji uchylił zakaz upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810, której producentem jest amerykański koncern rolny i chemiczny, Monsanto. Oznacza to, że organizm ten, być może będzie dozwolony już od wiosny 2014 roku.

 

Niedawno informowano, że firma Monsanto, kończy działania lobbingowe za GMO w Europie. Być może nie będą już naciskać na legalizację upraw rozmaitych dziwnych roślin, które stworzyli, ale wiele wskazuje na to, że korporacja spróbuje przynajmniej zadbać o dopuszczenie w Europie organizmu o nazwie MON810, który przypomina kukurydzę.

 

Decyzja francuskiego sądu wskazuje tylko na to, że moratorium na stosowanie nasion MON810 jest oparte o wątłe podstawy prawne. Zostało ono zatwierdzone przez Unię Europejską i wprowadzone przez Francję w marcu 2012 roku. Teraz dla Monsanto otworzyła się okazja do powrotu ich produktu na rynek europejski. Swoją drogą istnieje wiele przesłanek stwierdzających, że MON810 jest uprawiany w Hiszpanii i Portugalii, które to kraje nie wypowiadają się negatywnie o technologii firmy Monsanto.

 

Francuski minister rolnictwa, Stephane Le Foll powiedział, że w przypadku zniesienia zakazu używania nasion MON810 mogą zostać podjęte inne działania prawne zmierzające do osiągnięcia celu, którym jest pozbycie się tego organizmu z upraw. Argumentuje się to przede wszystkim kontrowersjami względem proteiny, która powoduje, że roślina zaczyna emitować substancje zabójcze dla owadów. Monsanto twierdzi, że gen Cry1Ab, który koduje w roślinach wytwarzanie endotoksyn jest zabójczy tylko dla Lepidopteriów, czyli owadów typu motyle, ale z innych badań wynika, że jego działanie nie jest tak wybiórcze.

 

 

 

Źródła:

http://www.20minutes.fr/societe/1195577-20130801-interdiction-cultiver-mais-transgenique-mon810-monsanto-suspendue

http://picsnews.net/news-851/franciya-zapretila-vyrashhivat-gm-kukuruzu-monsanto

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika morfeusz

geny w tych roslinach sa

geny w tych roslinach sa niestabilne wszscy w temacie wiedza co to oznacza.logicznie myśląc jesli juz pojawiło sie pole kukurydzy gmo to niema siły by sie to nierozprzestrzeniło wszyscy chyba znaja  zasady rozwoju roslin i ich zapylania przez owady .teraz nawet marichuane modyfikują by miała coraz wiecej tetrahydrokannabinolów .ojciec opowiadał jak dawniej palenie było słabe a teraz powala z nóg.niewiem czy w polsce uda sie cos z tym gmo zrobić ake wiem ze jesli ludzie sie postawią jak z acta to sa szanse by to gówno na rynek nie tafiło.

Skomentuj