Francja rezygnuje z elektronicznego systemu głosowania w wyborach parlamentarnych

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

W poniedziałkowym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji ogłosiło, że w czerwcowych wyborach ich państwo zrezygnuje z użycia elektronicznego systemu głosowania. Jest to spowodowane obawami przed możliwym atakiem hakerskim ze strony państw trzecich w celu wpłynięcia na wynik elekcji.

Pierwszy raz użyto systemu elektronicznego w francuskich wyborach w 2012 roku aby umożliwić głosowanie obywatelom znajdującym się poza granicami kraju. Przebiegło to bez najmniejszych problemów i z pełnym sukcesem, jednakże nigdy nie było stosowane w przypadku wyborów wewnątrz kraju czy też prezydenckich.

 

Wedle oświadczenia decyzję podjęto na podstawie ostrzeżenia ze strony Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Cyfrowego Francji – miała ona wydać raport, który zawierał informację o wysokiej groźbie ataków hakerskich w okresie wyborów.

 

„Biorąc pod uwagę zagrożenie postanowiono, że ewentualne ryzyko, które mogłoby skompromitować wynik francuskich wyborów parlamentarnych za granicą, zostanie usunięte” głosi komunikat. Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zamian przygotuje warunki do tradycyjnego głosowania poza granicami kraju, a w razie braku możliwości – za pomocą poczty bądź przez pełnomocnika.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika Spooky

W obliczu zbliżającego się

W obliczu zbliżającego się zwycięstwa Le Pen lepiej zachować większe możliwości na potencjalną potrzebę sfałszowania wyników wyborów. Wszak łatwiej przekupić pare osób z komisji, niż kompromitować cały system informatyczny nie pozostawiając wyraźnych śladów ingerencji.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Skomentuj