Kategorie:
Nad Europą pojawiły się czarne chmury. Wszystko przez rywalizację i nowy wyścig zbrojeń między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Te dwa mocarstwa właśnie wycofały się z traktatu rozbrojeniowego INF, który jako tako chronił Europę przed kolejną wielką wojną.
Nie można wykluczyć, że przyszły konflikt zbrojny między Zachodem a Wschodem wybuchnie na naszym kontynencie. Nie można wykluczyć, że Polska wyjdzie z niego bez szwanku. Z historii wiemy jednak, że nasze położenie jest w tej sytuacji bardzo niekorzystne.
Układ INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) został podpisany przez USA i ZSRR w 1987 roku. Traktat ten zakładał likwidację pocisków balistycznych i manewrujących średniego (500-1000 km) i pośredniego zasięgu (1000-5000 km) wraz z lądowymi wyrzutniami. Dokument zakazywał ich produkcji, przechowywania i używania, z wyjątkiem pocisków odpalanych z morza i powietrza.
Po ponad 20 latach, Rosja i Stany Zjednoczone odchodzą od tej umowy. Obecna sytuacja pokazuje nam, że wszelkie traktaty są dobre tylko podczas pokoju. W czasie wojny, nikt tak naprawdę nie będzie przestrzegał jakichś zapisków na papierze, ponieważ wtedy liczy się tylko zwycięstwo.
Miejmy nadzieję, że jesteśmy w błędzie, ale odrzucanie traktatu rozbrojeniowego INF przez Rosję i USA to bardzo zły znak dla Europy. Niemcy i Francja postulują zbudowanie silnej europejskiej armii, która miałaby zapewnić naszemu kontynentowi niezależność od światowych mocarstw.
We wtorek pojawiła się dość tajemnicza i niepokojąca informacja o przeprowadzonym przez Francję symulowanym ataku nuklearnym. Wiadomość podał rzecznik sił powietrznych Cyrille Duvivier. W teście, który trwał 11 godzin, wziął udział wielozadaniowy myśliwiec Rafale. Nie podano jednak do wiadomości, kiedy miała miejsce ta symulacja i jak często Francja organizuje tego typu manewry.
Wiadomo jednak doskonale, że test był odpowiedzią na zerwanie przez Rosję i Stany Zjednoczone traktatu INF. Jest to swego rodzaju sygnał, że Europa powinna przygotować się na wszystko – łącznie z wybuchem III wojny światowej.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
kolo21
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
Strony
Skomentuj