Francja podejmuje walkę z tak zwaną "mową nienawiści" w Internecie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Francuski parlament uchwalił nowe prawo, które zobowiąże portale internetowe do usuwania obraźliwych treści w ciągu 24 godzin od ich opublikowania i obowiązkowego stworzenia nowego przycisku umożliwiającego użytkownikom zgłaszanie nadużyć. Media, które nie zastosują się do nowych wytycznych, muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia wysokich kar finansowych.

Francuscy posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy, wzorowanej na niemieckim prawie, które zostało uchwalone za naszą zachodnią granicą w zeszłym roku. Portale, które nie będą przestrzegać nowych przepisów i będą zwlekać z usuwaniem mowy nienawiści z Internetu, narażą się na grzywnę w wysokości nawet 1,25 mln euro.

 

Platformy, takie jak Facebook i YouTube, ogłosiły w ostatnich miesiącach zaostrzenie przepisów w celu rozprawienia się z nienawistnymi treściami, ale w praktyce nie dało się zaobserwować większych postępów na tym polu. Podczas majowego szczytu w Paryżu, wiele rządów oskarżyło media internetowe o to, że nie robią wystarczająco dużo, aby wyplenić niepożądane treści z sieci. Jako przykład często przywoływany jest film, na którym zamachowiec przeprowadza relację na żywo z ataku na dwa nowozelandzkie meczety. Nagranie było wyświetlone miliony razy, zanim Facebook zareagował w odpowiedni sposób.

Krytycy zwracają uwagę, że nowe prawo daje platformom zbyt wiele władzy w zakresie oceny internetowych treści i obawiają się, czy wszystkie media właściwie wywiążą się z roli sprawiedliwych arbitrów, tak aby nie dochodziło do przesadnej cenzury. Facebook zgłosił z kolei swoje wątpliwości, czy 24-godzinne okno do usuwania treści jest odpowiednie, argumentując, że wiele postów wymaga uważnej analizy i trudnej oceny prawnej, przez co proces eliminowania nienawistnych wpisów wymaga dużo czasu.

 

Kluczowym problemem jest oczywiście zdefiniowanie czym są określone w ustawie "nienawistne wiadomości lub filmy", tak aby nie dochodziło do odmiennych interpretacji zjawiska przez różne podmioty. Francuscy posłowie zgodzili się, że niepożądane treści muszą odnosić się do różnych przejawów zbrodni przeciwko ludzkości. Dalsze poprawki do tego dość ogólnego sformułowania zostały odrzucone z powodu braku jednomyślności polityków. Jedną z propozycji było np. bezwzględne eliminowanie nienawiści w stosunku do Żydów i Izraela, ale ostatecznie wniosek nie zyskał wystarczającego poparcia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika bobas

<p>Ciekawa - owszem - ale,

Ciekawa - owszem - ale, jest przeciwieństwem mądrości!

w pierwszej części uśmiałem się setnie, bo facio robi setki założeń (podobnie jak tutejszy @inż. mgr.)

w drugiej, ujawnia obsesję na temat boga, która

w trzeciej, przyjmuje formę wizji przyjemniaczka, jako jego przeciwnika

Tak naprawdę - prawdziwym "przeciwnikiem" naturalnego porządku świata jest owa sztuczna inteligencja, która prezentuje wszystkie cechy przeciwieństwa!

Temat ciekawie przedstawiony, choć słabością umysłu autora jest wszechobecna personifikacja.

Ludziki nie mają pojęcia jak blisko stoją nad przepaścią SI!

(czego dowodem jest również Twój drugi link)

Portret użytkownika inzynier magister

Jak łatwo zamienić państwa z

Jak łatwo zamienić państwa z tzw. demokracją w ukryty totalitaryzm i zamordyzm, a właściwie to już zaczyna się nowy hitleryzm, bo hitler też tak robił na początku, stalin zresztą też ! W Polsce mamy ukrytąnędzę, bo 500 plus jest tylko takązapomogą, jedzenie zdrożało tak że ceny są absurdalne ! a w wyborach już chyba będą tylko die partie, więc nie będzie demokracji, gdyby Konfederacji odjęto punkty w nocnym liczeniu ! Bandycki ZUS dalej jest zabierany nędzarzom małym firmemkom jak adminowi i innym biednym Polakom co to prowadzą małe biznesiki a chcą go jeszcze zwiększyć bandziory zusosko pisowskie ! "I my w obecnej sytuacji niemal wszyscy wołamy jednogłośnie: „Nie można żyć w ten sposób!”. Nie można tak żyć dłużej! Wynika to z różnych wypowiedzi związanych z wyborami. Nasza Ojczyzna nie powinna być dłużej w ten sposób rządzona! Dosyć rządów kosztem niedorozwoju wielkich rzesz. Te rzesze cierpią niedostatki. Te rzesze są upokarzane na naszych oczach. Są lekceważone i pogardzane. 
Najwyższy już jest czas, aby to uległo zmianie. Cóż jednak może zrobić człowiek biedny, bez zaplecza materialnego i politycznego? Nad tym pytaniem warto się zastanowić tuż przed wyborami do parlamentu, a następnie przed wyborami prezydenckimi. 
Pierwszą sprawą, którą chciałbym podkreślić, jest dziwna zbieżność pomiędzy liczbą naszych rodaków, skazanych na niedostatek, a liczbą unikających udziału w wyborach. Mamy ok. 20% bezrobotnych, taki sam procent stanowią ludzie żyjący na progu nędzy i kolejne 20% to ludzie ubodzy. A więc ok. 60% naszego społeczeństwa nie ma powodu, aby uczestniczyć w radości z demokracji, z politycznej jakby wolności. Owszem, jest wolność, ale tylko w wyborze pomiędzy biedą lub nędzą. Owszem, ludzie są wolni, ale tylko do narzekania." Jan Paweł II, to był cytat !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj