Francja może zakazać pestycydu, który pozbawia pszczoły zdolności do nawigacji

Kategorie: 

www.sxc.hu

Nowy francuski rząd zamierza zakazać stosowania pestycydu o nazwie Cruiser OSR. Jak wynika z ustaleń jego działanie nie ogranicza się do szkodników i wpływa też na układ nerwowy pszczół powodując dezorientację owadów.

 

Substancja produkowana przez szwajcarską firmę Syngenta jest używana w hodowli przemysłowej rzepaku. Korporacja dostała dwa tygodnie czasu na ustosunkowanie się do zarzutów i przedstawienie ich w ministerstwie rolnictwa.

 

Ostatnie badania naukowców francuskich i brytyjskich wskazują, że pszczoły, które na skutek środków chemicznych utraciły zdolność do nawigacji nie są w stanie wrócić do ula a samotnie nie przetrwają i są skazane na zagładę.

 

W odpowiedzi firma Syngenta stwierdziła jedynie wysoka efektywność pestycydów w ochronie rzepaku przed szkodnikami. Zdaniem samych rolników toksyczność Cruiser OSR jest ograniczona, bo zaprawia się nasiona, więc środek nie jest rozpylany z powietrza.

 

Prawdopodobnie Francuzi wprowadza zakaz używania tego specyfiku od jesieni tego roku. Paryż zamierza również domagać się od Brukseli zaostrzenia kryteriów dopuszczenia do europejskiego rynku pestycydów i innych substancji toksycznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Partyzant

Gdy czytam o tych pestycydach

Gdy czytam o tych pestycydach i powiązaniach z Monsanto to się nóż w kieszeni otwiera. Ale inna sprawa że ludzie nie wiedzą jak pożyteczne są pszczoły, boją się. A tak naprawdę nie są one wielkim zagrożeniem jeśli nie atakują masowo ( zagrożenie to jakieś 50, a czasem nawey 100 użądleń ). Chyba że masz uczulenie - ale można je mieć na wszystko. Dobrze że dziadek ma jeszcze kilka uli, ojciec też zresztą póki co utrzymuje 1 ( ma plan rozszerzenia do 2 ). W sumie powinno się propagować prowadzenie takich małych pasiek, nie wymagają specjalistycznych narzędzi, a wiedzę można zdobyć z wielu ksiązek, popytać pszczelarzy

Portret użytkownika nn

"Zdaniem samych rolników

"Zdaniem samych rolników toksyczność Cruiser OSR jest ograniczona, bo zaprawia się nasiona, więc środek nie jest rozpylany z powietrza." z ulotki informacyjnej tego środka"Zaprawa chroni przed atakiem szkodników przez okres co najmniej 12 tygodni." czyli trucizna utrzymuje się ponad 3 miesiące w roslinie..rosnącej, kwitnącej i w nasionach wytworzonych. Ponowne zaprawianie tych nasion zwiększa dawkę już obecnej w nich trucizny ..itdtak to ogłupiony naród czyta bez zrozumienia...."rozumie" co jest mu wciskanie w reklamach stroboskopowych e-kranów pomyj

nn

Skomentuj