Kategorie:
Francja chce stanąć na czele nowej europejskiej formacji zbrojnej, która będzie brała udział w przyszłych misjach zagranicznych. Prezydent Emmanuel Macron zaprosił już do niej część państw naszego kontynentu. Sojusz wojskowy zostanie założony w przyszłym miesiącu i należy odnotować, że Polska nie zostanie do niego przyjęta.
Tzw. Europejska Inicjatywa Interwencyjna, czyli mówiąc naszym językiem: siły zbrojne Unii Europejskiej, będzie składała się z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Portugalii, Danii i Estonii. Dołączy do niej także opuszczająca UE Wielka Brytania. W skład nowego sojuszu militarnego prawdopodobnie wejdą kolejne państwa, gdyż Francja wysyłała już propozycje np. do Szwecji, Finlandii i Norwegii, choć te jak na razie odmówiły.
Warto zwrócić uwagę, że blok wojskowy będzie składał się przede wszystkim z krajów Europy Zachodniej. Polska ze względu na „autorytarne i nacjonalistyczne rządy” Prawa i Sprawiedliwości nie otrzymała zaproszenia, choć to może ulec zmianie, gdyby przyszłe wybory zwyciężyła np. proniemiecka Platforma Obywatelska. Francja zadbała jednak o wschodnią flankę – do europejskiego sojuszu zaangażowano Estonię, która w razie wybuchu wojny z Rosją stanie się państwem frontowym.
Europejska Inicjatywa Interwencyjna zostanie powołana w czerwcu. Ministrowie Obrony dziesięciu państw podpiszą list intencyjny w Paryżu. Europejskie siły zbrojne, jeśli można je tak określić, będą posiadały własny budżet obronny i doktrynę wojenną. Koalicja będzie brała udział w konfliktach zbrojnych, w których sojusz NATO i Stany Zjednoczone nie będą chciały się angażować.
Wykluczenie Polski z nowego europejskiego bloku wojskowego oznacza, że musimy sobie poszukać innego sojuszu. Prawdopodobnie pozostanie nam rozwijać współpracę w ramach Trójmorza, które może okazać się dobrą alternatywą w sytuacji, gdy zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie mamy wielu przeciwników politycznych.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
Strony
Skomentuj