Francja daje policji prawo do śledzenia ludzi przez telefony

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Francuski parlament zgodził się na projekt reformy sprawiedliwości, który zawiera klauzulę umożliwiającą policji śledzenie lokalizacji podejrzanych za pomocą telefonów i innych urządzeń. Policja we Francji powinna mieć możliwość szpiegowania podejrzanych, aktywując zdalnie kamerę, mikrofon i GPS na ich telefonach i innych urządzeniach - zgodzili się na to legislatorzy w środę, 5 lipca.

 

Ten element reformy sprawiedliwości jest krytykowany zarówno przez lewicę, jak i obrońców praw człowieka jako autorytarny czarter szpiegowski, choć minister sprawiedliwości Éric Dupond-Moretti zapewnia, że wpłynie to tylko na "dziesiątki przypadków rocznie".

 

Dotyczący laptopów, samochodów i innych podłączonych urządzeń, jak również telefonów, przepis pozwoliłby na śledzenie geolokalizacji podejrzanych o przestępstwa karane co najmniej pięcioletnim pozbawieniem wolności. Urządzenia mogłyby również być zdalnie aktywowane, aby rejestrować dźwięki i obrazy osób podejrzanych o terroryzm, a także przestępstwa i przestępczość zorganizowaną.

 

Przepisy te "budzą poważne obawy o naruszenie podstawowych wolności" - napisała w majowym oświadczeniu grupa praw cyfrowych La Quadrature du Net. Cytuje "prawo do bezpieczeństwa, prawo do prywatnego życia i prywatnej korespondencji" oraz "prawo do swobodnego poruszania się", nazywając propozycję częścią "zsuwania się w kierunku zaostrzonej kontroli bezpieczeństwa".

 

Podczas debaty w środę, posłowie z obozu prezydenta Emmanuela Macrona wprowadzili poprawkę ograniczającą wykorzystanie zdalnego szpiegostwa "gdy jest to uzasadnione naturą i powagą przestępstwa" oraz "na ściśle proporcjonalny okres czasu". Każde wykorzystanie przepisu musi zostać zatwierdzone przez sędziego, a całkowity czas trwania inwigilacji nie może przekroczyć sześciu miesięcy. Wrażliwe zawody, takie jak lekarze, dziennikarze, prawnicy, sędziowie i posłowie, nie byliby prawowitymi celami.

 

"Jesteśmy daleko od totalitaryzmu 1984 roku" - powiedział Dupond-Moretti, odnosząc się do powieści George'a Orwella o społeczeństwie pod całkowitym nadzorem. "Dzięki temu prawu będą ratowane ludzkie życia " - dodał.

 

Omawiany przepis, będący częścią artykułu zawierającego kilka innych postanowień, został przegłosowany przez członków Assemblée Nationale jako część szerszego projektu reformy sprawiedliwości, który przechodzi przez parlament.

 

Debata na temat praw cyfrowych i prywatności obywateli toczy się na całym świecie, a ten projekt ustawy jest tylko jednym z wielu, które starają się zbalansować prawa obywateli do prywatności z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Tymczasem obrońcy praw człowieka wzywają do większej ostrożności, zwracając uwagę na potencjalne nadużycia ze strony organów ścigania. Wątpliwości budzi przede wszystkim kwestia nadzoru nad procesem, który ma zapobiegać nadużyciom. Wszystko to pokazuje, jak trudno jest znaleźć równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem w cyfrowym świecie XXI wieku."

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

"Zaciekłe zamieszki migrantów

"Zaciekłe zamieszki migrantów, które trwają od ponad pięciu dni we Francji, zaczęły się rozprzestrzeniać. W Zurychu w Szwajcarii podpalono lokomotywę pociągu pasażerskiego (wideo poniżej), a w Giessen w Niemczech uczestnicy zamieszek uderzyli na Festiwal w Erytrei (wideo poniżej). 

PS 

W Zurychu podpalono wiecej lokomotyw  , coś koło sześciu .  

Wszystko  , dla nich  idzie zgodnie z planem , a plan nazywa się "Kalergi"

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika spokoluz

Srajfony wszystkich

Srajfony wszystkich szundzących z tym dymokracji zasłaniających republiki powinny mieć to obligatoryjnie zainstalowane na stałe. Do tego wszyscy udziałowcy i zarząd wielkich korpo i fundacji - tam odbywa się największa przestępczość zorganizowana przeciw obywatelom repulik. Do kompletu nalezy dołączyć wierchuszkę KC KK Fatikanium.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wefwef2ew3

I bardzo dobrze. Tak powinno

I bardzo dobrze. Tak powinno być. Jeśli tel. jest niezabezpieczony to władza może się wlamać. Tak samo z routerem w domu. Ale nie mogą cie zmusic byś ujawnił hasło itd. A we francji i angli tak jest

jesli zapomnisz hasła to z automatu jestes winny 

Skomentuj