Floryda wypuści na wolność prawie miliard zmodyfikowanych genetycznie komarów

Kategorie: 

Źródło: Muhammad Mahdi Karim/Wikimedia Commons

Władze lokalne archipelagu Florida Keys zatwierdziły plan uwolnienia do środowiska naturalnego 750 milionów komarów. Owady te zostały zmodyfikowane genetycznie, aby ograniczyć populację innych szkodliwych komarów, roznoszących niebezpieczne choroby.

 

Komary Aedes aegypti, choć stanowią zaledwie około 1% populacji komarów w archipelagu Florida Keys, są ogromnym problemem dla lokalnego społeczeństwa. Owady te zaraziły dengą około 50 osób, ale mogą też przenosić inne choroby, takie jak żółta febra, chikungunya czy wirusa Zika. Lokalne władze przeznaczają ponad milion dolarów rocznie na kontrolowanie populacji tych komarów, co głównie sprowadza się do oprysków owadobójczych.

 

Jednak eksperyment ze zmodyfikowanymi genetycznie komarami jest postrzegany jako tańsza alternatywa. Naukowcy z firmy Oxitec uwolnią setki milionów komarów GMO, aby łączyły się w pary z lokalnymi owadami i wydały na świat żeńskie potomstwo, które wyginie zanim się wykluje. To właśnie samice gryzą ludzi i roznoszą niebezpieczne choroby.

Eksperyment z komarami GMO na archipelagu Florida Keys odbędzie się w latach 2021-2022. Firma Oxitec planuje podobne działania w przyszłym roku w stanie Teksas. Jednak część naukowców obawia się, że taka ingerencja w środowisko może przynieść wręcz odwrotny skutek – na drodze mieszania się, mogą powstać hybrydowe dzikie komary, które mogą stać się jeszcze bardziej odporne na środki owadobójcze, a tym samym pogorszyć sytuację z rozprzestrzenianiem się chorób. Większość samic potomstwa komarów GMO faktycznie umiera, ale 3-4% tych owadów przeżywa i osiąga dorosłość, a naukowcy nie wiedzą, czy te komary pozostają bezpłodne.

 

Istnieją także obawy co do ekologicznego wpływu takich eksperymentów. Badanie terenowe w Brazylii wykazało, że zmodyfikowane geny komarów, które również zostały uwolnione do środowiska naturalnego przez firmę Oxitec, rozprzestrzeniły się na dzikie populacje komarów. Jeśli podobne mieszanie się genów wystąpi na archipelagu Florida Keys, może to wpłynąć na łańcuch pokarmowy owadów i funkcjonowanie ekosystemów.

 

Na dzień dzisiejszy trudno jest przewidzieć efekty tego typu ingerencji, dlatego część naukowców uważa, że zmodyfikowane genetycznie komary nie powinny być uwalniane do środowiska. Anulowanie eksperymentu wciąż jest możliwe – w 2018 roku, referendum przeprowadzone w Florida Keys wykazało, że mieszkańcy są przeciwni wypuszczaniu do środowiska komarów GMO i na tej podstawie, firma Oxitec musiała porzucić swoje plany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Jest taki znakomity mem który

Jest taki znakomity mem który o tym mówi, oni będą zmieniać całą ziemięw piekło !!! chodzi o to by wszyscy zostali hybrydami ! to dopiero początek, najpierw muszą zniszczyć chrześcijan, zwłaszcza katolicyzm bo katolicy jako jedyni wiedzą co się dzieje i mają moc od Jezusa przeciwstawić się iluminatom diabła !!! prośmy Jezusa by ocalił Polaków przed tęczową zarazą i byśmy dostali siędo Nieba i otrzymali zbawienie !!! obejrzyjcie ten film !!!

Podróże w czasie istot duchowych - Chrześcijańska filozofia podróży w czasie, przepowiednie sprzed..

https://www.youtube.com/watch?v=clrqWVPWWPg

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika baca

zaraz... " żeby wydały na

zaraz... " żeby wydały na świat żeńskie potomstwo które wyginie zanim się wykluje"?

skoro takie są plany włądz Florydy to można się zacząć bać, bo wynika że tych których nie zagryzą zarażone komary zeżrą krokodyle które władze Florydy zmodyfikują tak żeby na świat przyszły tylko te żeńskie które wyginą zanim się wyklują.

ech świat jest przeludniony żeńskimi debilami po łacinie "urzędnicze kurwy", które nie chcą wyginąć zanim się wyklują...

i kto to zapładnia? to grube, brzydkie, śmierdzace, pocące się majonezem tępe krowy? oto jest pytanie XXI wieku

 

Skomentuj