Fizyka zapadlisk - jak powstają kratery zwane sinkhole

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Leje krasowe, zwane też zapadliskami, lub z angielskiego sinkhole, pojawiają się na Ziemi coraz częściej. Niektórzy uważają, że jest to rezultat bliżej niesprecyzowanych procesów naturalnych. Z kolei praktyka wskazuje, że zdecydowana większość z tych geologicznych pułapek to skutki działalności człowieka .

 

Zawsze gdy rozstępuje się ziemia badane jest czy nastąpiło to ze względu na wpływ czynników ludzkich czy naturalnych. Zapadliska mogą wywoływać zjawiska pogodowe takie jak ulewne deszcze lub susze. Antropogeniczne leje krasowe występują zwykle w okolicach działania starych kopalń, oraz na skutek awarii kanalizacji i innej infrastruktury podziemnej.

 

Często czynnikiem sprawczym są ekstremalne opady. Nadmiar deszczu zmienia poziom wód gruntowych powodując zwiększenie lub zmniejszenie go w krótkim czasie. Na skutek tego dochodzi do przesunięć gleby powodujących powstawanie pustych przestrzeni. Potem grunt znajdujący się powyżej wpada do otworu i powstają niebezpieczne kratery.

Naturalne zapadliska prawie zawsze występują w okolicach gdzie znajdują się warstwy wapienne. Wapień jest łatwo rozpuszczany przez wody gruntowe. Większość licznych sinkhole występujących na Florydzie, z tymi najsłynniejszymi włącznie, ma tam miejsce właśnie na skutek obecności dużych ilości wapieni.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika X

na wyjeździe z Krakowa w kier

na wyjeździe z Krakowa w kier Kielc był przez lata aktywny sinkhole - lej miał ok 20m; 10 lat temu zasypano go byleczym i postawiono na leju jeden z blokow osiedla.  Czekam na efekty.
 
na Kijowskiej w Krakowie w latch 70tych 10cio piętrowy blok wybudowano na sinkholu, który pożeral wszystko. W sprawę nawet bezpieka ingerowała. Na razie stoi.
 
na podworcu pewnego Urzędu  (na tzw Piasku) jest sinkhole. Co go zasypią to się odnawia.
 
itp itd
wymieniłem pierwsze z brzegu.  Kraków leży na granicy krasu i piasku. Dawniej teren byl wybitnie zabagniony.
 

Skomentuj