Fizycy zaprojektowali silnik kwantowy, który pracuje przy zerowym tarciu

Kategorie: 

Źródło: A. del Campo/Nature Scientific Reports
Tarcie jest bardzo powszechnym zjawiskiem i ciężko jest wyobrazić sobie, aby w naszym dzisiejszym świecie nagle miało go zabraknąć. Nasze życie stałoby się bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Tarcie ma dziś ogromne znaczenie ale w niektórych sytuacjach jest wręcz niepożądane.

 

Na łamach czasopisma Scientific Reports opisano superadiabatyczny silnik kwantowy, potrafiący osiągnąć stan, w którym pracuje nawet bez najmniejszego tarcia. Silnik ten wykorzystuje skróty kwantowe a stan o którym mowa osiągany najczęściej jest tylko przez powolne procesy adiabatyczne.

 

Współautor pracy naukowej Mauro Paternostro z Queen's University (Wielka Brytania) powiedział dla portalu Phys.org, że skróty kwantowe pozwalają "naśladować" to, co można byłoby osiągnąć uruchamiając tzw. przemianę kwazistatyczną, czyli bardzo powolny proces.

 

Dzięki tej pracy jesteśmy o krok bliżej do opracowania silników o maksymalnej wydajności, które pracowałyby z największą mocą jak to tylko możliwe. Wszystko wskazuje na to, że stworzenie beztarciowych silników kwantowych jest możliwe ale fizycy wciąż mają na swojej drodze kilka problemów do rozwiązania.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/fizycy-zaprojektowali-silnik-kwantowy-ktory-pracuje-przy-zerowym-tarciu

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Dobra... To ja napiszę tak

Dobra... To ja napiszę tak (na chłopski rozum) : Nie może istnieć taki silnik, który nie trze tam jedno o drugie. Myśląc w drugą stronę to może istnieć, ale nasz prosty , pracujący lud nie został o tym poinformowany.
Puentuję to tak jak napisał Marko

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Pantałyk

Oczywiście że zostanie. Tym

Oczywiście że zostanie. Tym bardziej, że podobnych projektów powstało już setki i co ciekawe były jednoznacznie przedstawiane i omawiane w prasie specjalistycznej. Ba, niektórzy mieli już dostać obiecane dotacje na dalsze prace i...z czasem jakoś wszystko cichło i rozchodziło się po kościach.
Nie oszukujmy się. Te wszystkie rzeczy są na widelcu i system nie pozwoli na ujawnienie ich przedwcześnie, a może w ogóle.

Wszystkie moje komentarze reprezentuja MOJA opinie na dany temat do ktorej mam PELNE PRAWO.

Skomentuj