Fizycy z CERN coraz bliżej zrozumienia antymaterii i budowy Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: CERN

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali przejście Lyman-alfa w atomie antywodoru. Odkrycia dokonano dzięki eksperymentowi ALPHA w CERN, które pozwoli nam zrozumieć różnice w zachowaniu materii i antymaterii. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

Przejście Lyman-alfa (1S-2P) to jedno z kilku przejść elektronów w serii Lymana, które zostały odkryte w atomie wodoru przez fizyka Theodora Lymana na początku XX wieku. Przejście to następuje, gdy elektron przeskakuje z poziomu najniższej energii (1S) do poziomu wyższej energii (2P), a następnie znów wraca do poziomu 1S i emituje foton o długości fali 121,6 nanometrów.

 

Przejście Lyman-alfa jest wyjątkowe. W astronomii pozwala badać ośrodek międzygalaktyczny oraz testować modele kosmologiczne. Z kolei w badaniach nad antymaterią może pozwolić na precyzyjne pomiary reakcji antywodoru na światło i grawitację. Wykrycie nawet niewielkiej różnicy w zachowaniu między antymaterią a materią naruszyłoby podstawy Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych i być może pozwoliłoby wyjaśnić, dlaczego widzialny Wszechświat składa się praktycznie w całości z materii, choć równe ilości antymaterii powinny powstać w Wielkim Wybuchu.

Naukowcy pracujący przy eksperymencie ALPHA w CERN stworzyli atomy antywodoru, korzystając z antyprotonów, które związano z pozytonami, pochodzącymi z sodu-22. Atomy antywodoru zatrzymano w pułapce magnetycznej, aby nie dopuścić do kontaktu z materią, co doprowadziłoby do ich anihilacji, a następnie podświetlono je laserem żeby zmierzyć ich charakterystykę widmową.

 

Badacze już wcześniej zastosowali tę technikę dla zmierzenia przejścia 1S-2S. Teraz używając tego samego podejścia i długości fali 121,6 nanometrów i okolic, eksperyment ALPHA wykrył przejście Lyman-alfa w antywodorze i zmierzył jego częstotliwość z dokładnością kilku części na sto milionów, uzyskując dobrą zgodność z równowartością przejścia w wodorze.

Źródło: CERN

Choć precyzja nie była tak wysoka, jak w przypadku wodoru, naukowcy wykonali wielki technologiczny krok w kierunku zastosowania przejścia Lyman-alfa do schładzania dużych próbek antywodoru przy użyciu techniki schładzania laserem. Próbki te pozwoliłyby badaczom zwiększyć precyzję tego i innych pomiarów antywodoru do poziomu, przy którym jakiekolwiek różnice między zachowaniem wodoru i antywodoru stałyby się zauważalne.

 

Naukowcy nie ukrywają podekscytowania wynikami swoich prac. Przejście Lyman-alfa jest bardzo trudne do zbadania nawet przy wodorze, ale udało się tego dokonać dzięki pułapkowaniu i utrzymaniu dużej ilości atomów antywodoru przez kilka godzin oraz przy zastosowaniu pulsacyjnego źródła światła. Kolejnym etapem badań będzie zastosowanie techniki chłodzenia laserem, które będzie przełomem w dziedzinie spektroskopii precyzyjnej i pomiarów grawitacji.

 

Zainteresowanych zachęcamy do wirtualnej wycieczki 360° po eksperymencie ATLAS.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Lesq

Nie odpowiedni ludzie w

Nie odpowiedni ludzie w nieodpowiednim miejscu.

zamiast bawić się maszynkami.. uwolnijcie ludzkość od samych siebie Smile

życie.narodziny są piękne.. reszta życia to szlam..:)

 

światem rządzą bandyci tylko dlatego że chcą bardziej niż reszta.. cokolwiek czynią..robią to przez swoje słabości.

karają wszystkich ale pamiętajmy za złe uczynki płacimy z osobna i to mnie cieszy...:)

Portret użytkownika charis

mamią nas - coraz bliżej,

mamią nas - coraz bliżej, coraz bliżej, już za chwileczkę, na wyciągnięcie ręki a tak na prawdę mijają kolejne dekady a oni są daleko od prawdy o wszechświecie i nadal będą bo wszechświat został stworzony. Kto to odrzuca zawsze będzie błądził i pisał kolejne bajki nazywane teoriami

Portret użytkownika Dlojzy

"Wykrycie nawet niewielkiej

"Wykrycie nawet niewielkiej różnicy w zachowaniu między antymaterią a materią naruszyłoby podstawy Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych"

Hmm, no nie wiem...skoro antymateria ma zachowywać się tak jak materia, to po czym odróżnić materię od antymaterii? A skoro jakaś różnica jednak jest, to albo powyższe zdanie jest nieprawdziwe, albo sam model ma wadę.
Tak się tylko czepiam Smile

Portret użytkownika mojżesz

budowa wszechswiata jest

budowa wszechswiata jest bardzo prosta..wszystko zbudowane jest ze swiatla - energii, - reszte wnioskow mozna wyciagnac samemu

kazdy rodzaj energi zwiazany jest ze swiatlem z wymiana kwantow energii, tylko ze oni nigdy tego nie powiedza wola zrobic np czarna dziure..

pozatym cel CERNu jest okultystyczny logo 666 itd nie wiem dokladnie dokad oni dotra ale nie bedzie to dobre dla ludzi..min ma sluzyc do stowrzenia sztucznej inteligencji to tam powstal internet ma tez byc podlaczona do niego siec 5g ktora ma sluzyc rozwojowi maszyn i depopulacji planety, mowi sie tez o portalu, antychryscie itd w apokalipsie tez mozna znalezc nawiazania do tego..

https://www.youtube.com/watch?v=CwWGri3V_tQ

https://www.youtube.com/watch?v=vdEj7WnR75k&t=74s

Portret użytkownika Exart

Kolejny wołający z infostrady

Kolejny wołający z infostrady... NIe przyjdzie mu do głowy, że w prozaicznym swiecie doszukał się fantastycznej rzeczywistości i teraz niczego już poza nią nie zobaczy, za pewne aż do śmierci, kiedy ta wyda się mu wiecznością Wink

Portret użytkownika Exart

Jakieś wszystko coś ze sobą w

Jakieś wszystko coś ze sobą w tym jest.

 

Posłuchaj, ten związek to człowieczy umysł i jego wszechobecna baśń bez której nie był by w stanie ujmować świata. Kiedy lokujesz się w jego wytworach jestes uczestnikiem basni, jej poddanym i doświadczasz tych wszystkich rozkoszy i okropieństw o jakich pisano i będzie się pisać, proprokować wciąż, bo gdzieś w swojej istocie, w głębi Twoje opowiadanie i tamte opowiadania to ta sama opowieść. 

 

A teraz stań poza baśniami i popatrz na to wszystko. Ludzie tkwią w snutej przez siebie opowieści jakby byli ich ofiarami. Tam gdzie zaplatają się akceleratory, ktoś widzi trzy szóstki, taką to ma moc.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

mogli tam w to logo wsadzić

mogli tam w to logo wsadzić cokolwiek nawet 3 baranki boże albo 3 bobry wilgotne - a wsadzili to co wsadzili - daltego twoje wychodzenie przed szerego trąci schizą albo dobrze płatną etatową pracą na stanowisku trola

Strony

Skomentuj