Fizycy stworzyli najmniejsze krople plazmy kwarkowo-gluonowej w LHC

Kategorie: 

Detektor CMS w Wielkim Zderzaczu Hadronów - źródło: CERN
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, wraz z uczonymi z Uniwersytetu w Kansas stworzyli plazmę kwarkowo-gluonową. Dokonano tego z mniejszą ilością cząsteczek niż uważano za możliwe.

 

Materiał został odkryty w detektorze CMS (Compact Muon Solenoid) podczas zderzania protonów z jądrami atomów ołowiu. Jak wyjaśnia Quan Wang z Uniwersytetu w Kansas, jeszcze przed eksperymentem uważano, że materia jaka powstanie w trakcie kolizji będzie zbyt mała aby mogła utworzyć się plazma kwarkowo-gluonowa. Fizycy określili powstałą materię "najmniejszą cieczą".

 

Uważa się, że wspomniana plazma mogła pojawić się w mikrosekundy po Wielkim Wybuchu, lecz jak dodaje Wang, nauka wciąż niewiele wie na temat jej właściwości. Yen-Jie Lee, adiunkt fizyki z MIT dodaje że jest prawdopodobnie pierwszy dowód wskazujący na powstawanie najmniejszych kropel plazmy ze zderzeń protonów z jądrami atomów ołowiu.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-wielkim-zderzaczu-hadronow-stworzono-najmniejsze-krople-plazmy-kwarkowo-gluonowej

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj