Fizycy planują budowę jeszcze większego Zderzacza Hadronów, VLHC

Kategorie: 

Źródło: CERN
Kilka miesięcy temu ujawniono nowy projekt budowy maszyny VLHC (tj. Bardzo Wielki Zderzacz Hadronów) kilkakrotnie większej od obecnego akceleratora LHC. Naukowcy uważają iż plan, choć jest bardzo odległy, może się powieść pod warunkiem że nie będzie kosztował więcej niż 10 miliardów dolarów.

 

Akcelerator LHC, który został uruchomiony w 2008 roku, zdołał odkryć bozon Higgsa, czyli cząstkę nadającą masę. Całkowity koszt budowy tej maszyny wyniósł około 5 miliardów dolarów i wygląda na to, że powstanie jego jeszcze bardziej rozbudowana wersja. Projekt przedstawiony kilka miesięcy temu w Minneapolis w USA zakłada iż planowany VLHC będzie posiadał 80-100 kilometrowy tunel i będzie działał z energią wynoszącą 100 TeV (teraelektronowoltów). Dla porównania jest to o 86 TeV więcej od obecnego LHC.

Plany budowy tego urządzenia są jednak bardzo odległe a według Jonathana Rosnera, jednego z organizatorów konferencji w Minneapolis, wciąż jest zbyt wcześnie aby otwarcie mówić o VLHC. Obecne pieniądze przeznaczone są na rozbudowę akceleratora LHC, który został wyłączony na 2 lata i będzie udoskonalany tak aby osiągnąć maksymalne energie zderzeń. Planowane jest również zbudowanie International Linear Collider w Japonii, natomiast amerykańscy fizycy chcą poprowadzić projekt z wykorzystaniem bardzo intensywnych strumieni neutrino, generowanych w Fermi National Accelerator Laboratory.

 

Naukowcy wierzą, że jeszcze do 2020 roku zdobędą nowe dane, które pomogą zaprojektować VLHC a praca z tak wielkimi energiami może przynieść rozwiązanie kolejnych zagadek. Maszyna będzie jednak potrzebowała magnesów generujących pole magnetyczne rzędu 20 tesli. Najlepszym materiałem do ich budowy może być stop niobu i cyny, który jest bardzo drogi a magnesy musiałyby być schładzane do temperatury poniżej -255 stopni Celsjusza.

 

Co ciekawe, organizacja CERN również posiada własne plany co do budowy VLHC. Maszyna ta będzie posiadała prawdopodobnie te same parametry i może znajdować się częściowo pod jeziorem Genewskim na terenie Francji i Szwajcarii. Jak twierdzi fizyk Michael Benedikt, budowa tej ogromnej maszyny może rozpocząć się po roku 2020, tak aby była gotowa do uruchomienia gdy w 2035 obecny LHC zakończy już swoją pracę.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika marcin

USA już exerymentowało z

USA już exerymentowało z magnesami ( eksperyment filadelfia)i ich to wtedy bardzo przeraziło co dziwne w tym czasie udało im sie skonstruować bombe  atomową i sie nie bali
napewno nowa technologia da pożywkę róznym teorią

Portret użytkownika Opat

Data 2035, przy dzisiejszych

Data 2035, przy dzisiejszych trendach globalnych, oznaczających zużytą ekonomię, coraz bardziej zdegradowane środowisko i wzrastający upadek społeczeństw stanowi czystą fikcję.
Do 2035 być może mapa geopolityczna świata będzie zupełnie inna. Być może dokonają się tu takie rzeczy, o których dziś mówimy jeszcze z niedowieżaniem. Proponuje zaprzestać zatem pisania o tych wszystkich mżonkach i fantasmagoriach i skupić się na tematach, które są dla nas ważne DZISIAJ.
 

Portret użytkownika Ja

Hahaha, telewizja zrobiła z

Hahaha, telewizja zrobiła z ciebie zombiaka ;] Jak pare ładnych lat temu ludzie rozpisywali sie o masowych podsłuchach które miały być inicjowane przez rządy obcych państw głównie przez USA to sceptycy pukali się w główkę "może ich tam bolało ;]" na te wieści i mówili bzdura/fantazja, ale kiedy Snowden poparł te SPISKOWE TEORIE dokumentacja to się nagle ludziom odwidziało i zaczeli do tych spraw podchodzić na poważnie.
 
P.S. słodkich znów, śpij smacznie, prześpij całe swoje zycie w utopijnej wizji świata/polski mediów głównego nurtu...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika edmar

Należy zwrócić uwagę na

Należy zwrócić uwagę na zadatki na jasnowidztwo tych którzy planują ten wielki LHC. To tak jak by wiedzieli że zwiększenie mocy istniejącego LHC nie da praktycznych efektów i nie pozwoli na zakończenie spraw (ale jakich spraw?).

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Strony

Skomentuj