Fizycy odkryli nową egzotyczną cząstkę elementarną

Kategorie: 

Źródło: CERN

Eksperyment LHCb w CERN odkrył nową cząstkę - Tcc+. Jest to tetrakwark - egzotyczny hadron zawierający dwa kwarki i dwa antykwarki. Tcc+ to cząstka materii egzotycznej o najdłuższej żywotności i pierwsza, która zawiera dwa ciężkie kwarki i dwa lekkie antykwarki.

 

Kwarki to podstawowe budulce, z których zbudowana jest materia. Łączą się w hadrony, takie jak proton i neutron, które składają się z trzech kwarków, a także w mezony, które powstają jako pary kwark-antykwark. W ostatnich latach naukowcy odkryli wiele tzw. egzotycznych hadronów, czyli cząstek zawierających cztery lub pięć kwarków zamiast konwencjonalnych dwóch, lub trzech. Najnowsze odkrycie dotyczy szczególnie unikalnego egzotycznego hadronu.

 

Nowa cząstka zawiera dwa kwarki powabne oraz antykwark górny i antykwark dolny. W ostatnich latach odkryto kilka tetrakwarków - przykładem jest cząstka o nazwie X(2900), której odkrycie opisywaliśmy pod koniec sierpnia 2020 r. Jednak Tcc+ jest pierwszym tetrakwarkiem, który zawiera dwa kwarki powabne, bez równoważących je antykwarków powabnych. Fizycy nazywają go "podwójnie otwartym powabem". Cząstki zawierające kwark powabny i antykwark powabny mają „ukryty powab” - liczba kwantowa dla całej cząstki sumuje się do zera tak jak w przypadku dodatniego i ujemnego ładunku elektrycznego. Tutaj liczba kwantowa powabu sumuje się do dwóch, a zatem cząstka ma podwójny powab.

Wielki Zderzacz Hadronów. Źródło: CERN

Tcc+ to pierwsza odkryta cząstka należąca do klasy tetrakwarków z dwoma ciężkimi i dwoma lekkimi antykwarkami. Cząstki tego typu rozpadają się, przekształcając się w parę mezonów, a każdy składa się z jednego z ciężkich kwarków i jednego z lekkich antykwarków. Niektóre przewidywania teoretyczne głoszą, że masa tetrakwarków tego typu powinna być bardzo zbliżona do sumy mas dwóch mezonów. Taka bliskość masy sprawia, że ​​rozpad jest "trudny", co skutkuje dłuższą żywotnością cząstki. Tak się składa, że Tcc+ posiada najdłuższą żywotność w porównaniu do innych egzotycznych hadronów.

 

Najnowsze odkrycie otwiera drogę do poszukiwania cięższych cząstek tego samego typu, z jednym lub dwoma kwarkami powabnymi zastąpionymi kwarkami dolnymi. Według obliczeń fizyków masa cząstki z dwoma kwarkami dolnymi powinna być mniejsza od sumy mas dowolnej pary mezonów B. To oznaczałoby, że jej rozpad byłby nie tylko mało prawdopodobny, ale wręcz niedozwolony - cząstka nie byłaby zdolna do rozpadu poprzez oddziaływanie silne i musiałaby to zrobić poprzez oddziaływanie słabe, co wydłużyłoby jej żywotność o kilka rzędów wielkości niż jakiegokolwiek wcześniej zaobserwowanego egzotycznego hadronu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Madzia

Nikt nigdy nie przekroczył

Nikt nigdy nie przekroczył firmamentu - jesteś oszukiwany - nie ma czegoś takiego jak "przestrzeń"...

Nie ma czegoś takiego jak „obcy”; całe oszustwo „obcych” i „innych planet” jest wykorzystywane do oczerniania i banalizowania stworzenia Pana Jezusa Chrystusa.

Gdybyś mógł przejść przez firmament (co nie jest możliwe), powitałby cię ogromny zbiornik wodny zamiast próżni wyobrażonej „przestrzeni” – dlatego niebo jest niebieskie – patrzysz na ocean na niebie; tak jak oceany Ziemi są ciemne w nocy i niebieskie w ciągu dnia, tak ocean poza firmamentem jest ciemny w nocy i niebieski w ciągu dnia.

Jeśli nie wierzysz Biblii, *MUSISZ* UDAĆ SIĘ DO PIEKŁA...

Przestań grzeszyć - pokutuj i odrodź się na nowo, zanim będzie za późno.

Portret użytkownika vv vv

.. przedtem pisaliście co

.. przedtem pisaliście co innego,  dwa kwarki atypowabny i antydziwnyoraz kwark dolny i górny ..i to miało sens, zarówno ten hadron je zbilansowany "elektrycznie".. jak również zbilansowane są powstałe z niego mezony,... natomias teraz dwa kwarki powabne,..co prawda wy nie piszecie tutaj, ale inna literatura podaje,..że i dwa lekkie antykwarki dolny i górny,.. co w sumie je ewidentną bzdurą nie tyle do samego hadronu ale do niby dwóch mezonów powstających z niego.. ale cóz niedouczenie a własciwie przyjęty na wiarę przez wspólczesnych naukowców wyznawany model kwantówki zbiera swoje nieciekawe i absurdalne żniwo,.. nadzorcy naufcuf kcom by ci propagowali, wsród coraz bardziej bezmyślnej gawiedzi ,..ze rzeczywistośc je absurdalna.. i tylo oni majom monopol na prawdę,.. a jeżeli ich prawda odbiega od rzeczywistości.. to tym gorzej dla rzeczywistości.. kto kce mogę wyjaśnić i wyprostować te naókofe skrzywienia,..

Portret użytkownika Maryjan_66

Jak tekst artykulu przepuscić

Jak tekst artykulu przepuscić przez google translator najpierw na rosyjski, potem hiszpański następnie francuski i angielski i na końcu wracamy do polskiego to niezły erotyk wychodzi. I tu kryje się odpowiedź na inny art z portalu - co jeszcze moze AI - mianowicie stać się czasami poetą - erotomanem powabnym.

Portret użytkownika Quark

Istotnie , myśląc Twoim

Istotnie , myśląc Twoim sposobem za pomoca młotka niczego się nie zrozumie pozostając młotkiem . Podsuniesz jakąś kretyńską grafikę ilustrującą głupie podejście i jeszcze nazywasz to "logiką i zdrowym rozsądkiem" ?. A nie mówi Ci nic pojęcie inżynierii wstecznej ? To jak Ci wytłumaczę - rozbiera się coś co się znalazło a nie wiadomo jak toto działa , żeby się dowiedzieć na jakiej zasadzie toto funkcjonuje . Ten wielki zderzacz cząstek jest właśnie aparatem inżynierii wstecznej służącym zrozumieniu jak działa wszeświat i dlaczego jest taki a nie inny .

Podsumowując zrewiduj swoje pojęcie logiki i zdrowego rozsądku - bo w ten sposób tylko się ośmieszasz i jeszcze ciągniesz za sobą tych mniej uważnych do których GŁUPIE obrazki przemawiają .

Portret użytkownika Maryjan_66

Inżynieria wsteczna jak sama

Inżynieria wsteczna jak sama nazwa wskazuje jest odwrotnością postępu. Oczywiście dla nas to moze brzmieć absurdalnie, bo znakomita większość postępu technologicznego, z którego teraz czerpiemy była możliwa właśnie dzięki tej inżynierii, czyli rozbierania na części pierwsze. Niemniej inżyniera wsteczna jest zatrzymaniem naturalnego ruchu, tworzenia.
Wyobraź sobie że tato na urodziny podarował Ci auto - i mówi jedź gdzie dusza zapragnie, jest do twej dyspozycji. Ale Ty chciałbys wiedzieć jak samochód działa, no więc po przejechaniu kilku kilometrów stajesz i robierasz auto na części. Coraz bardziej rozumiesz w miarę rozbierania jak auto działa. Z foteli robisz sobie wygodna kanapę, z chłodnicy czajnik do gotowania, silnik i pozostałe części przerabiasz na przedmioty i narzędzia codziennego użytku by ułatwic sobie życie. Z maski robisz potulne lokum. Jesteś urządzony, ale po aucie już nic nie zostało a Ty stoisz w miejscu tam gdzie dojechałeś, bo daleko na piechote to nie zajdziesz. Byc może po kilkuset latach ktos z twojego klejnego pokolenia dzięki inżynierii wstecznej  w końcu zrobił by auto podobne do orginału który rozebrałeś. No i wracamy do punktu wyjścia.
A gdybys na poczatku po prostu tym autem jechał, mógłbys dojechac do wygodnego kurortu nad oceanem, gdzi e wsztstkie te wygody na które cięzko pracowałeś rozbierając auto - miałbyś w wersji lux, a i auto nadal było w dyspozycji jak miejsce pobytu chiałbys zmienić.
Oczywiście w naszej świadomości już pierwsze auto z opowiadania jest dziełem inzynierii wstecznej, więc należy traktować je symbolicznie.

Portret użytkownika Quark

No nie mogę się z Tobą

No nie mogę się z Tobą zgodzić . Odwrotność postępu to wstecznictwo czyli np. porzucenie zdobyczy cywilizacji aby żyć jak jaskiniowiec . I taki komunizm był tego przykładem , zamiast promować to co lepsze i nowocześniejsze grzęźli w prymitywnej i energochłonnej technologii - po stronie wschodu mieliśmy syreny , trabanty i parowozy albo co najwyżej uproszczony "automobil" oparty o technikę zachodu lat 30-stych , itd. A na zachodzie to sam wiesz jaki tam był sprzęt . A inżynieria wsteczna to dociekanie jak coś działa i na jakich zasadach na podstawie dedukcji po rozmontowaniu urządzenia , gdy poziom wiedzy znalazcy nie dorósł jeszcze do samodzielnego wynalezienia owej technologii . Badanie rozbitych stateczków obcych (czy one się tu same rozbiły , czy zostały nam podrzucone - to inna sprawa) jest właśnie tego przykładem . Sami nie wynaleźliśmy ale potrafimy odtworzyć coś co ktoś już wynalazł . To co opisałeś to typowy przykład dzieciaka (psuja) który zamiast cieszyć się nową zabawką rozebrał ją i poprzerabiał po swojemu - ale inżynierem to on nie jest tylko "psujem" . 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Quark

Po pierwsze MATOŁEM to sam

Po pierwsze MATOŁEM to sam jesteś i naucz się kultury w dyskusji bo chamstwem nikomu nie zaiponujesz ! Po drugie żadnych atomów się tam innymi atomami nie rozbija - dowiodłeś więc że kompletnie nie wiesz o czym mówisz . A te głupkowate nazwy są jakie są bo tak im się spodobało te cząstki nazwać i nie ma to żadnego znaczenia bo to tylko słowa , ważna jest wiedza zdobyta tymi doświadczeniami . Ale człek tak prosty i ograniczony jak ty nigdy tego nie zrozumie , więc wleź do swojego krateru , nakryj się kopułą i czekaj końca świata - tylko różańca nie zapomnij .

Co ty myślisz , że napiszesz jakąś bzdurę i wszyscy będą cię po plecach poklepywać ?? 

Strony

Skomentuj