Kategorie:
Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku twierdzą, że mogą być o krok bliżej ujawnienia tajemnic ciemnej materii. Wszystko za sprawą konkretnej cząstki, która może być powiązana z niewidzialną materią.
Nawet 80% masy Wszechświata stanowi ciemna materia i mimo wielu dekad badań, pozostaje dla nas zagadką nie do rozwiązania. Nie jesteśmy w stanie zaobserwować jej bezpośrednio, lecz wiemy o jej obecności dzięki interakcji ze zwykłą widzialną materią. Ciemna materia składa się z cząstek, które nie absorbują, nie odbijają i nie emitują światła. Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku ogłosili odkrycie nowego kandydata na ciemną materię. Jest nim heksakwark gwiazdy d, d*(2380) – cząstka składająca się z sześciu kwarków, którą po raz pierwszy zauważono w 2014 roku.
Kwarki to cząstki elementarne, które zwykle łączą się w trzyosobowe grupy, tworząc protony i neutrony. Te tzw. bariony stanowią większość obserwowalnej materii we Wszechświecie. Jednak w wyniku połączeniu sześciu kwarków powstają tzw. heksakwarki. Cząstki te są bozonami, a w wyniku schłodzenia do temperatury zbliżonej do zera absolutnego tworzą kondensat Bosego-Einsteina. Kondensaty te mogą zachowywać się jak ciemna materia.
Teraz naukowcy planują dalsze badania z udziałem heksakwarków gwiazdy d. Zespół stworzy cząstki w laboratorium i sprawdzi, czy ich właściwości będą się różnić od tych w przestrzeni kosmicznej. Badania będą również skupiać się na wzajemnych interakcjach między tymi heksakwarkami.
Artykuł pochodzi z portalu
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
[email protected]
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |