Fizycy chcą stworzyć materię ze światła

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
W 1934 roku, Gregory Breit i John Archibald Wheeler stwierdzili, że wystarczy zderzyć ze sobą dwa fotony, aby powstał elektron i pozyton. Jest to najprostszy sposób na stworzenie materii ze światła. Dziś fizycy uważają, że technologia jest już na wystarczająco wysokim poziomie, aby można było tego dokonać.

 

Jak wynika z artykułu, który pojawił się w czasopiśmie Nature Photonics, naukowcy z Imperial College London chcą przeprowadzić eksperyment polegający na zderzaniu ze sobą fotonów. Pozwoli to na praktyczne potwierdzenie teorii Breita-Wheelera, czyli stworzenie materii ze światła. W tym celu należałoby zbudować urządzenie pozwalające na zderzanie fotonów.

 

Uczeni z Imperial College London rozwiązywali problem z fuzją jądrową i właśnie wtedy doszli do wniosku, że to co próbowali rozwiązać, można odnieść również do teorii Breita-Wheelera. Demonstracja tego procesu zapewni ostatnią część układanki, opisującą najprostsze sposoby interakcji światła z materią.

 

"Choć wszyscy fizycy zgodzili się, że teoria Breita-Wheelera jest prawdziwa gdy po raz pierwszy ją zaproponowano, to stwierdzili iż nigdy się nie spodziewali, że będzie można zaobserwować ten proces w laboratorium. Teraz, niemal po 80 latach, udowodnimy im że się mylili. Najbardziej zaskakujące okazało się dla nas odkrycie, że eksperyment można przeprowadzić za pomocą technologii, która jest obecnie dostępna w Wielkiej Brytanii. Jako teoretycy zwracamy się teraz do osób, które mogą skorzystać z naszych pomysłów i podjąć się tego przełomowego eksperymentu" - powiedział profesor Steve Rose z Imperial College London.

 

Eksperyment będzie obejmował dwa kluczowe etapy. Najpierw naukowcy wykorzystają wyjątkowo potężny laser o dużej intensywności aby rozpędzić elektrony niemal do prędkości światła. Następnie skierują te elektrony w stronę złotej płytki, dzięki czemu utworzą wiązkę fotonów miliard razy bardziej intensywną niż światło widzialne.

 

Drugi etap eksperymentu zakłada wykorzystanie wysokoenergetycznego światła laserowego na wewnętrzną powierzchnię małego, złotego i pustego w środku cylindra (hohlraum). Powstanie wtedy promieniowanie cieplne, generujące światło podobne do tego, jakie emitują gwiazdy. Fizycy następnie skierują wiązkę fotonów o której była mowa w pierwszym etapie eksperymentu do wnętrza cylindra, gdzie zderzy się ze światłem wygenerowanym przez promieniowanie cieplne.

 

W ten właśnie sposób powstaną elektrony i pozytony, które będzie można wykryć gdy będą opuszczać cylinder. Jednak zanim eksperymenty zostaną przeprowadzone, trzeba najpierw zbudować odpowiedni zderzacz i jest to już ostatnia przeszkoda dla praktycznego potwierdzenia teorii Breita-Wheelera.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/przelomowy-eksperyment-fizycy-chca-stworzyc-materie-ze-swiatla

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika moim zdaniem

Popierem, warto robić tak

Popierem, warto robić tak kosztowne badania. Bez sęsu było by przeznaczenie np. na głodne dzieci czy opiekę nad osobami starszymi. Ile ludzi by to uszczęśliwiło ale po co? badania muszą być.

Portret użytkownika Wujek21

moim zdaniem

moim zdaniem wrote:

Popierem, warto robić tak kosztowne badania. Bez sęsu było by przeznaczenie np. na głodne dzieci czy opiekę nad osobami starszymi. Ile ludzi by to uszczęśliwiło ale po co? badania muszą być.

 
Takie badania pomagają w rozwijaniu technoligii, gdziby nie ekspertmenty, testy i badania dalej byśmy byłi w średniowieczu... I co do tego maja głodujące dzieci?

Portret użytkownika Cosiek

Podobnie jak zagęszczałeś

Podobnie jak zagęszczałeś cząsteczki i krople wody, podobnie jak lepiłeś płatki śniegu, tak możesz zagęścić fotony światła (jakie to proste...), te mikroskopijne cząsteczki. Wcześniej rozproszone mogą teraz utworzyć gaz fotonowy, później chmurę fotonową, następnie fotonowe jezioro, by dalej przybrać zestalony kształt.

Pojmujesz już teraz zupełnie łatwo, jaki jest sens stwierdzenia, że „materia jest uwięzionym (zamrożonym) światłem”.

Portret użytkownika Alena

Caly Multivers jest stworzony

Caly Multivers jest stworzony ze swiatla , wiec po co tworzyc , co juz dawno zostalo stworzone ? Wchodzac jeszcze pelniej w to zagadnienie, dowiadujemy sie ,ze wszystko powstalo ze Swiadomosci. Jestesmy wiec dziecmi Swiadomosci  :  "Swiadomosc Niezwykla Postac Energii" polecam ten artykul.

Skomentuj