Fizycy z CERN ponownie zapowiadają odkrycie bozonu Higgsa

Kategorie: 

Źródło : CERN

Nie ustają próby odnalezienia dowodów istnienia hipotetycznej cząstki elementarnej, która ma nadawać obiektom masę. Już w zeszłym roku słyszeliśmy, że fizycy są "blisko", wtedy jednak twierdzili, że potrzeba więcej mocy akceleratora. LHC zostało, więc doposażone i rozpoczęto kolejne eksperymenty. Teraz fizycy sugerują, że są u progu odkrycia.

 

W wielkim uproszczeniu cała koncepcja skalarnego pola, które jest wszędzie i które "umasawia" się w konkretnych miejscach przypomina znaną z fantastyki idee holodeku, czyli miejsca, w którym można odtwarzać dowolną przestrzeń generując ją. Gdyby fizycy potwierdzili istnienie pola Higgsa, w którym we wszystkie strony rozchodzą się bozony cechujące byłoby to w pewnym sensie potwierdzenie, że wszechświat jest gigantycznym "hologramem".

 

Ślady istnienia bozonu Higgsa odkryli już w przeszłości naukowcy z amerykańskiego laboratorium Fermilab, ale sami twierdzili, że bardziej definitywne rezultaty mogą pochodzić tylko z potężnego zderzacza hadronów znajdującego się w CERN pod Genewą.

 

W Fermilabie znajduje się akcelerator Tevatron i jak twierdzą naukowcy, podczas 10 lat pracy mógł on stworzyć wiele śladów istnienia bozonu cechującego, problem polega na tym, że trudność sprawia interpretacja danych.

 

Na 3 lipca 2012 zaplanowano oficjalną konferencję prasową w CERN i być może usłyszymy, że prace zapoczątkowaną w Fermilabie doprowadzono do końca. Gdyby do tego doszło byłoby to największe odkrycie naukowe dekady a może i wieku.

 

Fizyka kwantowa na tym poziomie to właściwie gromadzenie danych liczbowych oraz matematyczna ich obróbka. Niektórzy twierdzą, że wszystkie egzotyczne cząstki elementarne, które odkrywają naukowcy to zapisy matematyczne obserwowanych zjawisk. Jednak królem tych wirtualnych cząstek ma być właśnie cząstka nadająca masę. Bez tego elementu cały model standardowy upadnie.

 

To, na co czekają wszyscy fizycy to ogłoszenie osiągnięcia poziomu prawdopodobieństwa istnienia cząstki o wielkości 99,99995 %, naukowcy nazywają taki stopień pewności, jako "pięć Sigma'. Poprzednie eksperymenty w ramach projektów badawczych Atlas i CMS dały prawdopodobieństwo "czterech Sigma". Już jutro dowiemy się, co ustalono w CERN.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika kwant

Nie wiemy tylko, czy wśród

Nie wiemy tylko, czy wśród wyników tego eksperymentów były tylko same spodziewane wyniki. Ciekawe czy mogło tak być że uzyskali wiele zaskakujących wyników ale zamietli je pod dywan i zostawili do ogłoszenia tylko ten pasujący do teorii...?

Portret użytkownika magicAyahuasca

Czy nie o wiele prościej i

Czy nie o wiele prościej i taniej było by dać 5g odpowiedniego suszu lub wywaru tym wszystkim jajogłowym? Myśle że momentalnie podłaczyliby się do matrycy wszechświata (zamiast do swoich mac'ów i pc'tów) wnioskując jednogłośnie: Rzeczywiście Wszechświat to iluzja! I cały ten wielki zderzacz mogliby rozparcelować złomiarze ;).Peace & Love for All

Portret użytkownika małowiedzący

To tylko przykrywka, on bawią

To tylko przykrywka, on bawią się portalami międzywymiaorwymi. Co lub kto z tamtej strony wyjdzie to już inna bajka. Ludzie otwórzcie oczy. Coraz gorzej się żyje z dnia na dzień. Afyka i część azji to jeden wielki cholokaust. U nas będzie to samo (oby nie) a wiecie dlaczego ? Bo politycy ci na szczycie tam u góry to nie ludzie tylko demony w ludzkich ciałach albo jak kto woli opętani ludzie pod pełną kontrolą. Coś więcej ? Nazwiska z pierwszych stron gazet polityków USA, WLK Brytani, Izraela. Dlaczego tyle wojen i zła ? Dlaczego od zakończenia wojny w IRAKU zginęło tam ponad 5 000 000 ludzi tak pięć milionów ludzi ? Kryzys to celowe zamierzone i w pełni kontrolowane zdarzenie podobnie jak WTC i 99 % tego co jest. Rządzą kanibale, pedofile, biorący udział w okultystycznych rytuałach, składają ofiary z ludzi jedzą ich mięso itp. Media są ich w 100% więc jest jak jest. Ten wpis to lekko uchylone drzwi do obecnej wiedzy o świecie.      

Portret użytkownika czechus_spamer2012

TAK MASZ RACJĘ!!!!! A JA

TAK MASZ RACJĘ!!!!!A JA JESTEM Z TAJNEGO BRACTWA ILLUMIANTÓW I WCISKAM CI KIT ŻE TO NIE PRAWDA!!!Chłopie zabawa tunelami do innych wymiarów??? Demony zamiast polityków, kryzys dziełęm zamierzonym? Stary odstaw halucynogeny!!! Pokaż Dowody możę uwieżę

Strony

Skomentuj