Firmy naftowe i gazowe emitują ogromne ilości metanu do atmosfery

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dane satelitarne dowodzą, że firmy naftowe i gazowe regularnie uwalniają do powietrza ogromne ilości metanu. W ciągu dwóch lat, w 2019 i 2020 roku, naukowcy naliczyli ponad 1800 dużych wybuchów metanu, często emitujących kilka ton metanu na godzinę. Lavoe i współpracownicy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Science.

Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła trzy lata temu instrument o nazwie TROPOspheric Monitoring Instrument (TROPOMI), który może codziennie mierzyć metan w dowolnym skrawku atmosfery o powierzchni 31.08 km². Zdaniem badaczy, TROPOMI wykryło emisje metanu, które nie zostały uwzględnione w oficjalnych szacunkach. Naukowcy konsultowali się z firmami gazowniczymi, próbując zrozumieć źródło tych „zdarzeń ultrapromieniujących”. Zdaniem ich przedstawicieli, niektóre emisje są wynikiem wypadków, podczas gdy inne są celowe. Przedsiębiorstwa gazowe czasem usuwają gaz z rurociągów lub innego sprzętu, przed przeprowadzeniem napraw lub prac konserwacyjnych.

Takich emisji można było uniknąć, ponieważ istnieje sprzęt, który pozwala na usuwanie i przechwytywanie gazu przed naprawami. Wymaga to jednak czasu, zasobów i personelu. Kraje, w których wybuchy metanu były najczęstsze, obejmowały byłą sowiecką republikę Turkmenistanu, Rosję, Stany Zjednoczone, Iran, Kazachstan i Algierię. Jak zauważa Thomas Laveau, badacz z Laboratorium Nauk Klimatycznych i Środowiskowych we Francji, w niektórych krajach z dużym przemysłem gazowym, takich jak Arabia Saudyjska, zanotowano niewiele takich emisji.

 

Analizy satelitarne sugerują, że te nadprogramowe emisje metanu, stanowiły 8-12% światowych emisji z infrastruktury naftowej i gazowej w tym czasie. Do tego dochodza jeszcze „normalne” wycieki, które stanowią pozostałe 90% emisji z instalacji naftowych i gazowych. EDF planuje za około rok wystrzelić własnego satelitę do wykrywania metanu, który będzie wykonywał znacznie ostrzejsze zdjęcia, zdolne do wycwytywania mniejszych wycieków. Inne organizacje opracowują własne detektory metanu. Będzie to zalążek dla nowych dyskusji na temat emisji metanu i jego wpływu na ziemski klimat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke