Firma Billa Gatesa buduje eksperymentalny reaktor jądrowy

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W zeszłym tygodniu firma TerraPower, założona przez Billa Gatesa, ogłosiła, że ​​wybrała Kemmerer w stanie Wyoming na miejsce swojego pierwszego reaktora prędkiego, chłodzonego sodem. Firma planuje teraz zbudować pierwszy tego rodzaju reaktor w Idaho National Laboratory.

Reaktor zostanie zbudowany we współpracy z gazowym gigantem Southern Company i będzie wykorzystywał technologię reaktora prędkiego na stopiony chlorek TerraPower. Według TerraPower, ten typ reaktora różni się od innych zdolnością do wytwarzania bezwęglowej energii i generowania ciepła, co może uczynić ten rodzaj konstrukcji atrakcyjnym dla przemysłu ciężkiego, takiego jak stal, który wymaga wysokich temperatur i dużej mocy. Samo laboratorium jest ośrodkiem badań w dziedzinie energetyki jądrowej.

 

Southern Company twierdzi, że reaktor będzie pierwszym na świecie reaktorem rozszczepienia o szybkim widmie, chłodzonym sodem, który będzie działał w samowystarczalnej jądrowej reakcji łańcuchowej. Poinformowano, że reaktor będzie miał moc mniejszą niż 500 kilowatów, co czyni go bardziej eksperymentalnym prototypem niż funkcjonalnym urządzeniem.

 

Reaktor ma zostać uruchomiony w 2026 r., ale początki projektu sięgają 2015 r., kiedy obie firmy otrzymały od Departamentu Energii 40 mln dolarów w ramach dotacji infrastrukturalnej na wsparcie reaktorów prędkich na stopiony chlorek. Podczas gdy większość reaktorów jądrowych koncentruje się na wytwarzaniu energii elektrycznej dla społeczeństwa, reaktor ten mógłby położyć większy nacisk na dostarczanie ekologicznych rozwiązań dla przemysłu.

 

Firma TerraPower została założona w 2006 roku przez Billa Gatesa w celu komercjalizacji nowych eksperymentalnych reaktorów jądrowych. Wcześniej planowano budowę pierwszego reaktora na paliwo sodowe w Pekinie, ale projekt padł ofiarą zaostrzonych ograniczeń regulacyjnych podczas prezydentury Trumpa. W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, że ​​prototyp będzie działał w Wyoming.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj