Fiordy emitują więcej metanu niż wszystkie oceany na świecie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Klimatolodzy odkryli, że fiordy emitują do atmosfery dużo metanu i to tyle ile zwykle wytwarzają go wszystkie głębokie rejony oceanów. Praca została opublikowana w Limnology and Oceanography i została ogłoszona przez służbę prasową Szwedzkiej Rady ds. Badań Naukowych (SRC).

 

Metan jest potężnym gazem cieplarnianym i przyczynia się do globalnego ocieplenia. Klimatolodzy uważają, że ostatni duży wzrost temperatury spowodowany jest emisją właśnie tego gazu a nie tylko dwutlenku węgla, na który uczeni mają obsesję od dekad. Zmusza to naukowców do poszukiwania i badania wszystkich możliwych źródeł metanu.

 

Od 2009 do 2021 roku naukowcy mierzyli stężenie metanu w próbkach wody i gleby z fiordu w szwedzkim mieście Uddevala. Wybrali tę zatokę, ponieważ na jej dnie stale gromadzi się wiele organicznych pozostałości morskiej flory i fauny. Jednocześnie jej wody denne prawie nie zawierają tlenu. Wszystko to stwarza idealne warunki do rozmnażania się drobnoustrojów rozkładających materię organiczną i emitujących gazy cieplarniane. Pomiary wykazały, że stężenie metanu w górnych warstwach gleby na dnie fiordu i dolnych warstwach wody było wysokie, a 30-80% gazów docierało do powierzchni morza. Naukowcy odkryli również, że emisje podwoiły się podczas burzy, która zmieszała górną i dolną warstwę wód.

 

Tradycyjnie uważa się, że metan aktywnie tworzy się w górnych osadach na dnie fiordów, ale większość jego cząsteczek musi się rozkładać w drodze na powierzchnię morza. Nasze pomiary wykazały, że tak nie jest – w rzeczywistości fiordy są jednym z największych źródeł emisji metanu do atmosfery. Wyniki pokazały, że każdy metr kwadratowy fiordów emituje do atmosfery około czterech gramów metanu. Oznacza to, że wszystkie fiordy produkują 1,8 mln ton. Tyle produkuje razem wszystkie głębinowe regiony oceanów. 

 

Naukowcy są przekonani, że fiordy będą wytwarzać coraz więcej gazów cieplarnianych w miarę ocieplania się sąsiednich wód przybrzeżnych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jeśli te fiordy, wogóle coś

Jeśli te fiordy, wogóle coś emitują, to widocznie nie od dzisiaj ! No i niech emitują i co z tego ?! Zmiany klimatu ? Tak ! Może i są, bo nic nie jest stałe i wieczne a nawet i zmienne w kliamtach Lol Bardziej mnie martwi nagromadzenie głupoty wśród ludzi ! Nie, żeby jej nigdy wcześniej nie było,tylko ta zmiana klimatu tej głupoty i jej zagęszczenie mnie martwi. TO JEST ŚMIERTELNIE GROŹNE ! 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika KrzysioMisio

4y gramy metanu ? w jakim

4y gramy metanu ? w jakim okresie czasu, 4g na godzinę, na dzień na rok, na tysiąc lat? bez czasu, takie 4 gramy nic nie oznacza. A 1człowiek produkuje 500kg CO2 na rok oddychając. Zaś co do metanu to krowy w ciągu roku produkują 110 milionów ton metanu. 62 razy więcej niż fiordy Smile

Portret użytkownika MałpiSyf

Zasypać w piz.u. Pierwsza do

Zasypać w piz.u. Pierwsza do łopaty Greta Thunberg, Sylwia Spurek i reszta bandy. Koszt zasypania pokryje Norwegia z nadwyżek ze sprzedaży ropy. Całością przedsięwzięcia pokieruje Mateo Morawiecki. Prezesowi zostawi się jakiś kawałek fiordu żeby sobie pobrodził tudzież kaczuszki pokarmił jak już opanujemy Skandynawię oczywiście... i po kłopocie Smile

Skomentuj