Finlandia zakaże używania węgla do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rząd Finlandii zapowiedział, że będzie dążyć do stopniowego wycofywania elektrowni węglowych, aż do całkowitego ich zamknięcia w 2030 roku. Pomysł ten jest wynikiem ratyfikacji paryskiej umowy z 14 listopada.

"Rezygnacja z węgla jest jedynym sposobem osiągnięcia międzynarodowych celów w zakresie klimatu" – twierdzi fiński minister do spraw gospodarczych, Olli Rehn. Już 79% dostaw energii elektrycznej w Finlandii pochodzi zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i jądrowych, a tylko 7% jest wynikiem używania węgla.

Dzięki stosunkowo czystej infrastrukturze energetycznej Finlandia zajmuje zaledwie 67 miejsce na liście krajów generujących gazy cieplarniane. Emisja dwutlenku węgla jest tam równa tej generowanej przez Norwegię i Szwecję razem wzięte. Wszystkie trzy kraje tworzą razem 1,3% gazów cieplarnianych emitowanych przez Chiny.

Pozbycie się węgla na dobre deklarują także Wielka Brytania, Francja, Niemcy oraz Szwecja. Kraje planują zlikwidować jego zużycie w ciągu najbliższych 15 lat. Odnawialne źródła energii stają się coraz tańsze w budowie oraz eksploatacji, natomiast węgiel staje się coraz droższy, przez co, pomijając zanieczyszczenie powietrza, przemysł traci chęć inwestycji oraz zainteresowanie węglem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

   A do cholery jak spalamy

   A do cholery jak spalamy gaz to CO2 nie jest produkowane i klimat się nie ociepla? Jeżeli chodzi o efekt cieplarniany to można postawić znak równości między spalaniem węgla i gazu ziemnego. I w tym i w tym przypadku powstaje CO2. Nasz polski węgiel pod tym względem wcale nie jest gorszy od gazu! To tylko propaganda producentów gazu.  Nie mylmy problemu zapylenia z problemem ocieplenia klimatu. A zwalczanie zapylenia to pikuś! Wystarczą nowoczesne systemy filtracyjne.

Portret użytkownika Xawery

Problem jest taki, ze

Problem jest taki, ze najtańśze źródła energii elektrycznej to elektrownie węglowe przy czym najtańsza jest energia z węgla brunatnego, a za nią jest z kamiennego. Z kolei do energii z elektrowni wiatrowych trzeba jeszcze dopłacać.

Portret użytkownika lipka

W dużych miastach część

W dużych miastach część młodzieży jest poza wszelką kontrolą, robi co chce a rodzice i nauczyciele olewaja wszystko równo. Ale jest jeszcze zdrowy świat bez tłumu zarośniętych, okolczykowanych i wytatuowanych facetów, z normalną muzyką dla LUDZI, którzy potrafią się bawić, umieją tańczyć a ich wesołość zachwyca bo są naturalni.

To o czym piszesz to kreacja owsikowych spędów i tarzania się w błocie. W każdym społeczeństwie jest margines zła a im jest on większy tym groźniejszy ale ja wierzę w zdrowe polskie społeczeństwo, które nie jest kreowane przez tzw. artystów bo to patologia pierwszej wody. Jeśli ktoś ma predyspozycje do zła to wystarczy lekki powiew i pokaże kim jest. Opoką jest zdrowe społeczeństwo a nie artystyczne szumowiny i wewnętrzna patologia bo to tylko margines.

https://www.youtube.com/watch?v=b3KPrl71CcE to jest zdrowe społeczeństwo i to jest zdrowe społeczeństwo https://www.youtube.com/watch?v=4yKqVO4t1p0

Skomentuj