Finlandia liderem w rankingu najszczęśliwszych narodów na świecie. Polska nawet za Trynidadem i Tobago

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Podobnie jak w 2018 roku, Finlandia zajęła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwych krajów na świecie. Badanie przeprowadzone przez Instytut Gallupa na zlecenie ONZ brało pod uwagę lata 2016-2018. Polska znalazła się na 40 miejscu, niżej od takich państw, jak Gwatemala czy Trynidad i Tobago.

Ranking Organizacji Narodów Zjednoczonych obejmował 156 państw z całego świata. Czołówka klasyfikacji została wyraźnie zdominowana przez Skandynawię. W pierwszej dziesiątce oprócz Finlandii znalazły się kolejno: Dania, Norwegia, Islandia, Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Nowa Zelandia, Kanada i Austria.

 

Stany Zjednoczone uplasowały się na 19 miejscu. Polska znalazła się z kolei na 40 pozycji, tuż za Trynidadem i Tobago, ale przed Uzbekistanem. Najsmutniejsze kraje świata to natomiast Sudan Południowy, Republika Środkowoafrykańska oraz Afganistan. Jeśli chodzi o najniżej umiejscowione państwo europejskie, to zgodnie z przypuszczeniami jest to Ukraina, która okupuje odległe 133 miejsce.

Najszczęśliwsze państwa świata

Najsmutniejsze państwa świata

Ranking był wynikiem zsumowania wielu czynników, takich jak produkt krajowy brutto (PKB), wsparcie społeczne ze strony przyjaciół i rodziny, średnia długość życia, wolność w dokonywaniu życiowych wyborów, hojność czy poziom korupcji. Co ciekawe, Polska wypadła najgorzej właśnie w przypadku ostatniego z tych wskaźników. Pod względem korupcji znaleźliśmy się dopiero na 108 miejscu (czym niżej, tym gorzej). Na przestrzeni lat 2005-2018 największe spadki społecznego zadowolenia odnotowano w Jemenie, Indiach, Syrii, Botswanie oraz Wenezueli. 

Według autorów badania, raport o globalnym poziomie szczęścia oferuje osobom rządzącym możliwość przemyślenia polityki publicznej oraz indywidualnych wyborów życiowych, aby podnieść zadowolenie społeczne i dobrobyt. Obecnie świat znajduje się w erze rosnących napięć i negatywnych emocji, a raport miał uwypuklić obszary, które w pierwszej kolejności wymagają stanowczej reakcji polityków i osób decyzyjnych.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

Cieszę się, że mieszkam w

Cieszę się, że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem i z narodowości, i z obywatelstwa. Nie chcę mieszkać gdzie indziej, nawet i w Finlandii.
I myślę, że Polska to najlepszy kraj, gdyż bardzo pragną go Żydzi, nawet bardziej niż Syrii.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

W Finlandii bardzo piją.

W Finlandii bardzo piją. Rosjanie przy nich to abstynenci. Piją i mają mocne głowy, są towarzyscy zabawowi koleżeńscy, wiecznie napruci weseli ludzie, ale żeby z nimi pić to trzeba mieć mocną wątrobę. Wiem co mówię to wynika z praktyki.

Portret użytkownika kolo21

Bieda w Polsce to z czego

Bieda w Polsce to z czego mają się cieszyć ludzie. Jeden po studiach zarabia od 9 do 30 tysi. A bez studiów na kasie w biedrze czy na produkcji 2tysie. Budżetówka powodują plajte tego kraju. Tylko dlaczego im tak maślą, czego się obawiają ci nie wybrani.

kolo21

Portret użytkownika Kangur.

Raczej na zmywakach w Anglii.

Raczej na zmywakach w Anglii...bo przecież nie godzi im się pracować w Polsce z ich wykształceniem...znam ja kilku takich "ąę"...co jak przyjadą na urlop do Polski, to udają, że języka zapomnieli i jacy to oni bogaci Biggrin

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Joker

Jesteśmy przed Uzbekistanem!!

Jesteśmy przed Uzbekistanem!! Smile No i co z tego? Smile jakby to miało jakiś większy sens Ale przed Uzbekistanem Smile wow. Mogę spać spokojnie Smile juz sie balem. To ze taki Afganistan jest nisko na liście chyba nie bardzo dziwi. Nigdy nie wiesz z której strony dostaniesz kulkę w baniak. Z czego tu się cieszyć? Ale jesteśmy przed Uzbekistanem :-) 

Portret użytkownika yogi

Nieobiektywne.

Nieobiektywne.
Nie ma Węgier.
A co do Finów to: to kraj w którym notowano b. dużo samobójstw,
a ci co się nie zabijają chleją na potęgę, co ogólnie wiadomo.
A pod wpływem świat jest bezwzględnie piękny.

Skomentuj