Finlandia gromadzi strategiczny zbiór szyszek

Kategorie: 

Źródło: tg

Fiński Urząd Leśnictwa ogłosił strategiczny zbiór zapasów szyszek, informuje Yle, dodając, że instytucja planuje gromadzić zapasy w ciągu następnych dziesięciu lat.

 

Według doniesień medialnych w niektórych regionach północnych, zwłaszcza w Laponii, plantacje leśne są praktycznie puste, więc państwo planuje zakup około miliona kilogramów wysokiej jakości szyszek.

 

Jedyny strategiczny magazyn szyszek znajduje się w stolicy Laponii, Rovaniemi. Obecnie w warunkach głębokiego mrozu przechowywanych jest około 15 tys. kg szyszek. W razie potrzeby można je wykorzystać do zalesień. Plany gospodarki leśnej przewidują tworzenie rezerw na dziesięć lat, a obecne rezerwy będą trwać maksymalnie jeden rok.

 

W Rovaniemi jest już punkt zbiórki. Jeden kilogram szyszek, jeśli są dobrej jakości, skupuje się za 1,2 euro. Na program przeznaczono około 3 mln euro. Departament Leśnictwa ma nadzieję, że mieszkańcy Laponii, z których wielu straciło pracę podczas kryzysu koronawirusa, będą aktywnie uczestniczyć w żniwach.

 

Jak zauważa gazeta, w południowych częściach kraju nie ma strategicznych zapasów szyszek, ponieważ nasiona tych gatunków, dobrze tolerujących lokalny klimat, są stale w sprzedaży.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Władze fińskie nie wiedz co

Władze fińskie nie wiedz co mówi liczc na to że byle bezrobotni się rzuc do zbioru szyszek po 1.20 Euro za kilogram. To jest robota dla profesjonalistów z profesjonalnym sprzętem. Te szyszki skupowe się zbiera z koron dorodnych drzew . Prze wojna podczas katastrofalnej permanentenj polskiej nędzy zdesperwoani bezrobotni próbowali zbierać szyszko do skupu i efekty była tego żadne , 3 dni zbierania (właściwie wspinania) i 5 kg szyszek po 5 groszy za kilogram. I nawet najbardziej zrozpaczone bieda osoby rezygnowały z tego zajęcia.

Portret użytkownika Kwazar

Nie żeby wujek dobra rada

Nie żeby wujek dobra rada twierdził,że trzeba zbierać szyszki ale powiedział żeby gromadzić.Wszystko gromadzić co jest niezbędne do przetrwania.Tylko gdzie ? Pytam się wujka dobra rada a on mi na to,pod ziemią chłopcze,pod ziemią w tajemnicy przed innymi z cywilizacji.Pod ziemią w tajemnicy przed innymi z cywilizacji ? Ale jak to, myślę. Ja już z tego nic nie rozumiem wujku.Im mniej rozumiesz z tego chłopcze odrzekł wujek, tym mniejsze twoje szanse są niestety.Przypominam sobie jak kiedyś wujek twierdził,że ludzie nigdy nie mają równych szans.Ocaleją zawsze tacy, co szybciej pojmą jak pracuje mechanizm życia i śmierci.Dzisiaj zbierajmy szyszki ! 

Portret użytkownika euklides

Nareszcie tallin wypuścił

Nareszcie tallin wypuścił spod swojego pióra artykuł mający wręcz strategicznie znaczenie dla Polaków, robiąc kilka wypalających oczy baboli. Dobrze tallin, że wróciłeś do swojej specjalności po serii równie dobrych naukowych artykułów na temat COVID.

Skomentuj