Filmy postapokaliptyczne lepiej przygotowały ludzi na pandemię COVID-19

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W dzisiejszych czasach, filmy postapokaliptyczne cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek. Upadek asteroidy, wojna nuklearna, apokalipsa zombie – wszystkie scenariusze przedstawiające nowy postapokaliptyczny świat i ludzi zmuszonych do walki o przetrwanie w niebezpiecznym środowisku rozwijają naszą wyobraźnię i w pewnym sensie przygotowują nas na najgorsze. Zdaniem naukowców, to właśnie te filmy przygotowały nas na pandemię COVID-19.

 

John Johnson, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanu Pensylwania we współpracy z innymi naukowcami, w tym ze specjalistami w dziedzinie horrorów, przeprowadził badanie z udziałem 310 ochotników, którzy mieli wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, oceniającą rezyliencję (odporność psychiczną) każdego z nich oraz przygotowanie na pandemię. Następnie opisali swój stopień fascynacji różnymi gatunkami filmów, takich jak horrory, thrillery psychologiczne, filmy katastroficzne i postapokaliptyczne, science fiction oraz komedie.

 

Uczestnicy tego badania mieli również opisać między innymi swoje przeszłe i obecne doświadczenia związane z filmami, które ewidentnie dotyczyły pandemii, a także stopień zainteresowania nimi. Naukowcy następnie przeanalizowali dostępne dane i po uwzględnieniu wpływów osobowości doszli do pewnego wniosku.

Okazało się, że osoby, które oglądały więcej filmów postapokaliptycznych, filmów o pandemiach, atakach zombie i inwazjach obcych, były bardziej pomocne i lepiej przygotowane na nadejście pandemii COVID-19. Naukowcy uznali, że wspomniane filmy mogą stanowić mentalną próbę.

 

Oczywiście nie tylko filmy pomagają lepiej przygotować się do takich zdarzeń. Książki w jeszcze większym stopniu rozwijają wyobraźnię, natomiast gry komputerowe o konkretnej tematyce mogą również rozwinąć umiejętności poznawczo-decyzyjne. Według Johna Johnsona, historie zawarte w filmach, książkach, sztuce i grach są nie tylko dobrą rozrywką, ale mogą też przygotować do życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Filmy postapokaliptyczne

"Filmy postapokaliptyczne lepiej przygotowały ludzi "  Swoją drogą to chciałbym jeszcze, żeby mi kto wyjaśnił jak można ludzi przygotować na śmierć ? To samo w sobie jest ciekawe zjawisko socjologiczne.

Portret użytkownika Kwazar

I zobaczyłem i podziwiałem a

I zobaczyłem i podziwiałem a widziały gały moje. Do apokalipsy można się przygotować o niebo lepiej a nawet przy okazji szukania wygody i tanich rozwiązań.Gadam tak trochę może i niezrozumiale jak te słowa co w Bibliech zawarto Smile Ale to prawda obejrzana, bo widziały gały moje.

Portret użytkownika tubylec

Tak .. po obejrzeniu prawie

Tak .. po obejrzeniu prawie wszystkich holywodzkich filmów katastroficznych to czuję się wyszkolony jak żołnierz MK Ultra, gotowy dosłownie na wszystko .. od zalania świata wodą, poprzez atak zombiaków, kosmitów przeróżnych ras i wyznań, replikatorów, najtwardsze lockdowny, deszcze asteroid, zarazy, tornada, podróże w czasie, po bliżej nie sprecyzowane "huj wie co". W wyobraźni przeżyłem już wszelkie możliwe zagłady, z naciskiem na "przeżyłem", więc nic mi nie będzie, wyjdę cało ze wszelkich opresji z co najwyżej kilkoma seksownymi bliznami.

Gry to było osobne szkolenie. Strzelanki nauczyły mnie celności i pociągania za spust bez wahania, pracy w zespole, obsługi najbardziej futurystycznych giwer, dowiedziałem się że mam predyspozycje do broni snajperskiej .. strategie geopolityki i nie biadolenia nat tym że posłałem milion żołnierzy na śmierć, albo że zrównałem z ziemią czyjeś imperium, Imperator musi mieć przecież twardą dupę .. takie GTA to w ogóle życia uczy, kiedyś bym nie przypuszczał że można ot tak podejść do samochodu, otworzyć drzwi od strony kierowcy, wyjebać kierowcę zza kierownicy, wsiąść i odjechać a to przecież tak genialnie proste. Po za tym kontakty z mafiami, paserami, alfonsami, dziwkami, dilerami itd. to przecież podstawy życia w mieście. Umiem odcinać głowy szpadlem i nie straszne mi najstraszniejsze potwory jakie tylko graficy zdołali wymyślić, te mogę załatwić czarami którymi sieję na prawo i lewo aż mi się mana skończy. Nie grałem jeszcze tylko w grę w której rozwalam foliarzy z WHO. Przypuszczam że taka gra miałaby obecnie ogromną grywalność. Acha .. no i najważniejsze - świadomość że po śmierci żyje się dalej. Istnieje przecież coś takiego jak respawn. Wracanie jako duch do swojego zabitego ciała w WoW to był genialny motyw.

Tak więc oto JA, Superpotężny Superwojownik 666 lvl rzucam wyzwanie temu całemu NWO i mówię: zmierzmy się!

https://www.youtube.com/watch?v=4WmfSYIxKRc

Portret użytkownika Binx

Jesteś nezłym kandydatem do

Jesteś nezłym kandydatem do nagrody Darwina skoro tak intepretujesz to co napisano w artykule. Oglądanie filmów rozpoczyna proces myślowy :"co jeśli....." , jeśli zaczniesz sie zastanawiać to sam dojdziesz do wniosku aby mieć np. "bag out", aby mieć nóż i potrafić się nim posługwać , zapisać się na strzelnice aby potrafić obsługiwać się bronią, wiedzieć co to tyndalizacja żywności i jak się ją wykonuje itp itd. Więc z tej perspektywy cieszy mnie to że ewolucja wyeliminuje takich jak ty

Strony

Skomentuj