Filipiny wyzwoliły miasto Marawi z rąk islamistów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po pięciu miesiącach zaciętych walk, prezydent Filipin ogłosił wyzwolenie Marawi. W maju, powiązane z ISIS ugrupowanie zbrojne Abu Sayaf przejęło kontrolę nad miastem na wyspie Mindanao w południowej części kraju. Islamiści mieli zamiar przyłączyć je do przyszłego samozwańczego kalifatu.

 

Prezydent Rodrigo Duterte twierdzi, że Marawi zostało już odzyskane. Z kolei wojskowi zaznaczają, iż w mieście wciąż przebywa około 30 islamistów, którzy przetrzymują ponad 20 zakładników. Kontrolują oni bardzo niewielki obszar, który wkrótce znajdzie się pod kontrolą armii. W poniedziałek terroryści stracili dwóch przywódców organizacji Abu Sayaf - Isnilon Hapilon oraz Omarkhayam Romato Maute zostali zastrzeleni.

 

W wyniku działań zbrojnych z Marawi uciekło setki tysięcy mieszkańców. Miasto zostało poważnie zniszczone. Gdy armia zlikwiduje pozostałych islamistów, Filipiny przystąpią do odbudowy miasta a ludność będzie mogła powrócić do swoich mieszkań gdy tylko działania zbrojne oficjalnie dobiegną końca a wojsko oczyści terytorium z ładunków wybuchowych i innych pułapek.

 

W maju, gdy terroryści przejęli kontrolę nad Marawi, na terenie całej wyspy Mindanao ogłoszono stan wojenny, który dobiegnie końca dopiero pod koniec roku. Wojsko musi się upewnić, że wszyscy islamiści zostaną unicestwieni i nie dojdzie do kolejnego ataku. W ciągu pięciu miesięcy walk zginęło w sumie ponad tysiąc ludzi - około 850 islamistów, ponad 160 żołnierzy i 87 cywilów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj