Filipiny na krawędzi poważnej erupcji wulkanicznej - trwają ewakuacje ludności

Kategorie: 

Wulkan Mayon - źródło: twitter

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii zapowiedział, że w najbliższych tygodniach może dojść do katastrofalnego wybuchu czynnego wulkanu na wschodzie kraju. Z wulkanu Mayon już zaczęła się wydobywać lawa, co zmusiło lokalne władze do podjęcia ewakuacji przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy ludzi.W nocy można zobaczyć czerwony blask bijący od wulkanu. Zwiększa się też liczba wstrząsów wulkanicznych, co wskazuje na podchodzenie ogromnej ilości magmy. Erupcja właściwie cały czas trwa, ale w ograniczonym zakresie. Z okolic najbliżej od krateru ewakuowano już 32 tysiące osób. Do opuszczenia domostw wezwano wszystkich w odległości 8 km od wulkanu. Ludzi przeniesiono do specjalnych obozów w sąsiedniej prowincji.

Wybuch wulkanu Mayon może być najpotężniejszym zjawiskiem tego typu w ostatnich latach, do którego doszło w tym regionie świata. Jeśli tak się stanie, istnieje zagrożenie dla wielu miast i wsi położonych na wszystkich zboczach Mount Mayon. Przy wjeździe do okolicznych miejscowości mieszkańcy zaczęli budować ogromne białe krzyże, które ich zdaniem dają nadzieje, że ochronią ich od wulkanu.

W ciągu ostatnich 500 lat wulkan wybuchał 50 razy. W 2013 roku, nagły wzrost popiołu z jego krateru zabił siedem zagranicznych turystów. Wulkan znajduje się 340 km od stolicy Manili.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Skomentuj