Fiasko poszerzenia UE na wschód, Ukraina wróciła do rosyjskiej strefy wpływu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Media w Unii Europejskiej od kilku tygodni epatują opowieściami o prawdopodobnym przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. Przedstawia się to, jako szansę dla obu partnerów, zaproszenie jest bardzo ostentacyjne i jawi się, jako jakieś dobrodziejstwo, którego Ukraińcy dostąpią o ile uwolnią z więzienia swoją byłą premier Julię Tymoszenko. Okazuje się jednak, że UE nie dla każdego jawi się jako raj na Ziemi.

 

Od bardzo dawna próbowano oferowac politykom ukraińskim rozmaite unijne synekury. Jednak tylko wielcy naiwniacy mogli uwierzyć w to, że Ukraina wstąpi do Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to nawet realne, ale wtedy rządzili tam spece od Pomarańczowej Rewolucji, którzy przejęli władzę w mocno podejrzanych okolicznościach nie uznając wyniku wyborów, bo różnił się od sondaży. Chodziły wtedy pogłoski, że cała ta opozycja ukraińska była sponsorowana przez znanego miliardera filantropa. Tego samego, który mieszał również w Polsce, w Gruzji i w wielu innych krajach naszego regionu.

 

Tak naprawdę, to Ukraina została stracona dla UE już podczas ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju. Zwycięstwo uważanego za powiązanego z Kremlem Wiktora Janukowicza spowodowało, że społeczeństwo opowiedziało się właściwie za integracją z Rosją. Jak wiadomo odbudowa wielkiej Rosji to jeden z życiowych celów Władimira Putina, dlatego naiwnością było sądzenie, że pozwoli on na wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Nie ma bowiem wielkiej Rosji bez Ukrainy.

 

W międzyczasie Putin zmontował własną organizację międzynarodową wolnego handlu, Unię Eurazjatycką, która powstała z integracji Białorusi, Rosji i Kazachstanu. To zupełnie nowy kontekst, który spowodował, że Ukraina nawet gdyby chciała wstąpić do UE nie może tego uczynić, bo zostałaby zmasakrowana gazowo. Plan budowy gazociągu omijającego Ukrainę odebrano, jako nacisk na ten kraj. Aż żal bierze, że zostali do tego wykorzystani Polacy, a nasz rzekomy rząd o niczym nie wiedział.

 

Jak zwykle okazuje się na końcu, że gdy chodzi o wielkie interesy to ich wyznacznikiem jest gaz. To kolejny dowód na kształtowanie polityki za pomocą surowców naturalnych, do których dostęp stał się bronią. Żeby było śmieszniej to jednym z warunków wejścia Ukrainy do UE było uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko. Która siedzi w więzieniu między innymi za podpisaną z Rosjanami niekorzystną umowę gazową.

 

Jej odpowiednik w rządzie polskim, Waldemar Pawlak „wynegocjował” mniej więcej to samo i siła tych „negocjacji” była tak wielka, że nawet Unia Europejska nie mogła uwierzyć, że chcemy podpisywać niekorzystny kontrakt gazowy do 2034 roku, który pod wielkim znakiem zapytania postawił eksploatację gazu łupkowego w naszym kraju. Gaz jest po prostu w centrum polityki, ponieważ zapewnia istotne zasilenie rosyjskiego budżetu.

 

Ukraińcy doświadczyli znacznych podwyżek cen gazu i z około 300 dolarów za metr sześcienny w 2011 roku cena wzrosła do  416 dolarów. Rosjanie wywindowali cenę mimo, że do Europy Zachodniej sprzedają ten sam surowiec po 401 dolarów. Jeszcze ciekawiej wygląda porównanie ile płaci Polska. Cena 516 dolarów za metr sześcienny, jaką „wynegocjowały” władze to doskonałe wskazanie niechęci Rosji w stronę Polski. Był to też sygnał dla Ukrainy informujący, co stanie się z nimi, gdy zaczną sprawiać kłopoty jak Polacy ze swoimi łupkowymi złożami.

 

Białoruś, która jest w Unii Eurazjatyckiej płaci za gaz 160 dolarów za metr sześcienny, czyli ponad dwukrotnie taniej niż dzisiejsza Ukraina. Nie ma, co liczyć na to, że Unia Europejska zdoła przeciągnąć Ukrainę na stronę zachodnią. Ukraińcom się to po prostu nie opłaci, ponieważ Rosja znajdzie dziesiątki sposobów, aby ich pognębić, a to zaporowymi cłami, a to zapowiedzią budowy ogrodzenia z drutem kolczastym wzdłuż granicy państwowej.

 

Przede wszystkim jednak Rosjanie będą wpływać na lokalną ukraińską politykę stosując rozliczną agenturę wpływu, której obecność w tamtej przestrzeni publicznej nie dziwi równie mocno, jak to samo zjawisko obserwowane w naszym kraju. Po jakimś czasie ogłupieni ludzie już sami nie będa wiedzieli co jest dobre, a co złe.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

UE to nic innego jak jedno z

UE to nic innego jak jedno z wielu narzędzi, służących do stopniowego wprowadzana NWO! Widać to już niemal każdego dnia... Najpierw rozdano Europejczykom troszkę pieniędzy na różne cele, żeby pokazać korzyści, a teraz wprowadza się coraz to wymyślniejsze ustawy, ewidentnie służące temu, aby ludziom pozakłądać kagańce!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika observer48

Nie cieszcie się na wyrost.

Nie cieszcie się na wyrost. Janukowycz wie, ze Rosja ma Ukrainie niewiele do zaoferowania poza korupcją orazi kolejnymi próbami zniewolwnia i rusyfikacji tego narodu. ale chce wytargowaćc jak najwiecj od Unii.
Większość Ukraincow, jak to wykazaly ostanie sondaże opiinii publicznej w tym kraju, woli nie wstępować do rosyjskiej unii celnej (86%), a 48% ankietowanych chce przystąpienia do Unii Europejskiej. Widocznie Ukraińcy wolą być okradani przez złodziei rodzimego chowu, a nie Moskali.

Portret użytkownika maniek

...znowu walisz

...znowu walisz metanol?...przeczytaj może artykuł!....aj!...waj!...pedalski skowyt - pejsatych!...Ukraine - "sprzątneli"!...Putin wygrał gaz od Polski - bo pejsatym był potrzebny "mennczennik" Kalkstain - i Putin zgodził sie na "przedstawienie" pt. - "katastrofa smolenska" - za gaz!...już pare razy pytałem - na jakiej plaży odpoczywa - ten co podpisał "traktat lesbijski"....poza tym już nawet ci "zaczadzeni" - zaczynają przejrzewac - na oczy,że te "une" to - najgorsze zło i ohyda...tak,że imigracja do "judeopoloni" - zaczyna zgrzytać...jak sie jeszcze paru parchów - odstrzeli - to moze Putin zacznie gadać....jak byŁo naprawde!...a te sondaże to pewnie z Telawiwu - Lejba?...co?....:D

Portret użytkownika observer48

Nie ceszcie się na wyrost.

Nie ceszcie się na wyrost. Janukowycz wie, ze Rosja ma Ukrainie niewiele do zaoferowania poza korupcją orazi kolejnymi próbami zniewolwnia i rusyfikacji tego narodu. ale chce wytargowaćc jak najwiecj od Unii.
Większość Ukraincow, jak to wykazaly ostanie sondaże opiinii publicznej w tym kraju, woli nie wstępować do rosyjskiej unii celnej (86%), a 48% ankietowanych chce przystąpienia do Unii Europejskiej. Widocznie Ukraińcy wolą być okradani przez złodziei rodzimego chowu, a nie Moskali.

Portret użytkownika jacekW

B R A W O Ukraina widac

B R A W O Ukraina widac mądrość  czego brakuje naszym. Jak można było wymagac zeby przez jedną babe (Pawlak i reszta szykować szcoteczki do zębów po spotka was ten sam los co koleżanke z Ukrainy) mieli wchodzic/czy nie wchodzic. Dlaczego europa milczy w sprawie Tybetu a od Ukrainy wymaga???. Trzas tworzyc front wyjscia z uni i przyłączenia się do R OS J I.

Strony

Skomentuj