Fiasko europejsko-rosyjskiej misji marsjańskiej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prawdopodobnie odkryliśmy właśnie dlaczego nie otrzymujemy żadnego sygnału od marsjańskiego lądownika Schiaparelli. Dowody przedstawiane przez agencję NASA wskazują, że urządzenie mogło uderzyć o powierzchnię Czerwonej Planety z dużą prędkością. Nie wykluczono, że doszło do eksplozji.

 

20 sierpnia, sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter, która znajduje się na orbicie Marsa, wykonała zdjęcie miejsca, gdzie miało dojść do lądowania. Porównując je z fotografią, wykonaną w maju bieżącego roku, można zaobserwować dwa punkty. Jasna plama to spadochron, który pozwolił Schiaparelli wytracać prędkość. Z kolei czarna plama to najprawdopodobniej miejsce upadku lądownika.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS, Arizona State University

NASA i ESA powiadomiły, że maszyna mogła spadać dłużej niż planowano a jej silniki rakietowe zostały wyłączone zbyt wcześnie. Schiaparelli prawdopodobnie zaczął spadać z wysokości 2-4 kilometrów i uderzył o powierzchnię Marsa przy prędkości ponad 300 km/h.

 

To oznacza, że lądownik po prostu uległ zniszczeniu. W przyszłym tygodniu, Mars Reconnaissance Orbiter skorzysta z kamery wysokiej rozdzielczości HiRISE i wykona dokładniejsze zdjęcia tego regionu. Wtedy przekonamy się, czy Schiaparelli doznał uszkodzeń, czy też eksplodował.

Katastrofa lądownika na szczęście nie przyczyniła się do wstrzymania misji ExoMars. Na marsjańskiej orbicie znajduje się sonda Trace Gas Orbiter, która jest w pełni sprawna. Urządzenie to zajmie się badaniem składu chemicznego atmosfery Marsa, ale to nastąpi dopiero po unormowaniu orbity, czyli w przyszłym roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)Komentarze

Portret użytkownika Waldemar1410

Praktykuje ktoś "wyjście z

Praktykuje ktoś "wyjście z ciała"? Sprawdźcie czy Ziemia to kula, geoida, trójkąt, czy placek. Stawiam na placek, za granicami Ziemi jest dalej ląd, który się nie kończy. Może to te rzekome "gęstości"?.

Portret użytkownika Zenek ;)

 

 

Amerykanie nie chcieli ich wpuściś na swój własny plan zdjęciowy pt łazik na Alasce to ci rozbili swojego co by po sensacyjnych zdjęciach zaprezentowanych przez amerykanów  (marsjańskie orły) nie wyskoczyć z własnym "..wolongiem" jak na przykład marsjańskie niedźwiedzie czy inne "historyczne" "kopaliny".

Portret użytkownika Maciej Modlinski

No to jeżeli jest geoidą jak

No to jeżeli jest geoidą jak twierdzisz, to dlaczego nie ma prawdziwego zdjęcia tej tak zwanej geoidy z tak zwanego kosmosu ? a jest zdjęcie kuli a właściwie to nie kuli, tylko koła ? A tak szczerze, to nie uważacie, że coś jest na rzeczy co do "płaskiej" ziemi, skoro ponad 500 lat po Koperniku my w dalszym ciągu mamy wątpliwości ?

Portret użytkownika Sammy Jo

Myślałam, że najgorszych

Myślałam, że najgorszych grafików na świecie zatrudnia NASA, a tu taka niespodzianka....Lądownik wygląda zupełnie jak moja kanpka do pracy w folii alu. Pycha. 'Schiaparelli' brzmi całkiem kulinarnie i smakowicie.  A tak na serio.... co z pasem van Allena? Miłego dnia wszystkim.

Portret użytkownika UPAdlina

sfrustrowane bandero

sfrustrowane bandero-uSSmańskie trolle szukają byle czego, byle by rzygnąć coś rusofobicznego!!........Projekt był rosyjsko-europejski, to po pierwsze !!........Po drugie poczytaj o ostatnich "sukcesach" uSSmanii w kwestii startów rakiet !!............Porażka za porażką !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Woland

Sory, możecie uznać mnie za

Sory, możecie uznać mnie za spiskowego maniaka, ale moim zdaniem ktoś od początku torpeduje nam eksplorację kosmosu. To już trzydziesta któraś awaria sondy marsjańskiej, dodatkowo parę tygodni po awarii Space X. Czemu na Księżyc już nie latamy? Odbyło się tylko kilka misji, ledwie liznęliśmy powierzchnię. Należałoby porobić wiercenia, szczegółowo zbadać niewidoczną stronę Księżyca, a nie zaprzestać badań po 3 latach. Też zresztą co krok były różne problemy i dziwne awarie. Poczytajcie o Fobosie. Jest to księżyc Marsa ze sfotografowanymi podejrzanymi strukturami. Do dziś mimo wysyłania na niego wielu sond, nikomu nie udało się go zbadać. Rozumiem, że technologia kosmiczna istnieje od nieco ponad 40 lat i mogą zdarzać się jeszcze błędy, ale biorąc pod uwagę dbałość o każdy szczegół i wydawane na to ogromne fundusze, powinny one być wyjątkiem, a nie codziennością! Dlaczego mimo wykładniczego rozwoju techniki żadna korporacja nie organizuje turystycznych lotów w kosmos? Przecież gdyby zaangażować rynek medialny, reklamowy itp., można byłoby zarobić na tym miliardy dolarów! Na żadne z tych pytań nie znalazłem sensownej odpowiedzi.

Portret użytkownika keri

Nie ma żadnego zdjęcia Ziemi

Nie ma żadnego zdjęcia Ziemi z kosmosu jako kuli, a grafika komputerowa i animacje są jedynymi "dowodami" astronomii na kształt Ziemi i na wykonywane loty kosmiczne. Łazik marsjański filmuje z Grenlandii.

Wniosek.

Nikt nigdy nie był w kosmosie na zewnątrz Ziemi.

Strony

Skomentuj