Fauna raf koralowych odradza się lepiej jeśli zmniejszy się hałas

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W wodzie morskiej wokół raf koralowych ryby i inne zwierzęta rozmnażają się lepiej, jeśli hałas łodzi motorowych i innych pojazdów jest zmniejszony. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Bristolu z Wielkiej Brytanii po badaniu jednego z odcinków Wielkiej Rafy Koralowej w pobliżu Australii.

Naukowcy najpierw zmniejszyli liczbę łodzi i ludzi w promieniu 100 metrów od wybranej grupy koralowców, a następnie obserwowali reprodukcję kolczastej ryby chromis. W rezultacie pod koniec sezonu 65% gniazd rybnych na spokojniejszych rafach nadal lęgło. Ten sam wskaźnik na obszarach o ruchliwym ruchu łodzi motorowych wyniósł tylko 40%. W tym samym czasie okazało się, że potomstwo było większe na cichych rafach.

 

Testy akwariowe na tych samych gatunkach pokazują, że hałas zakłóca ważne nawyki rodzicielskie, w tym wachlowanie jaj płetwami w celu dostarczenia tlenu. Biorąc pod uwagę, że rafy koralowe na całym świecie stoją w obliczu wielu zagrożeń, wyniki tego eksperymentu oferują sposób na przetrwanie mieszkańców tych ekosystemów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nn

Tak hałas szkodzi chociaż

Tak hałas szkodzi chociaż ogólnie sponsorowane "badania naukowe " tego nie potwierdzą. Tak samo szkodliwe jest promieniowanie elektromagnetyczne sztuczne - winno by zakazane (jeśli rząd jest dla ludzi a nie dla mamony) instalowanie anten radiofonii na szkołach, szpitalach i innych placówkach ogólnie dostępnych ( a jak widzimy tam się instaluje jakby powszechnie - dlaczego? - depopulacja?)

A zwiększenie limitów 100 krotnie czemyś słuzy. Wcześniejsze normy przecież też były doświadczalnie sprawdzane - a teraz 100 razy więcej jak argumentują?

nn

Portret użytkownika Q

Normy ustala się jako "obecny

Normy ustala się jako "obecny poziom technologiczny" - tak to się robi. To tak jak ze spalinami samochodów , gdy technika umożliwia uzyskanie większej ich czystości - ustala się normę czyli poziom do którego wszyscy muszą się dostosować.
Z natężeniem mocy fal radiowych jest podobnie ale w drugą stronę .. normy dopasowuje się do wymagań technologii . One nie służą ochronie nas przed nadmierną ekspozycją , to tylko formalność żeby przepisy prawa dostosować do obecnych realiów.

Portret użytkownika nn

Ciekawe wnioski - Normy o

Ciekawe wnioski - Normy o ochronie przed PEM (pole elektromagnetyczne) nie służą ochronie - Ty się słyszysz?

Jak z szmatkami - one nie służą ochronie ale są wyrazem posłuszeństwa ...

z filmu 12 Małp - " "to nie chodzi o wirusa, ale o posłuszeństwo, robienie tego co każą"

nn

Portret użytkownika Q

 

 

Zadałeś pytanie a ja Ci odpowiedziałem , czego nie rozumiesz ? Zwiększono normy natężeń pól EM , to po co - by nas "chronić" czy żeby można było instalować sieci 5G bez kolizji z prawem ??? 

Skomentuj