Fale upałów są poprzedzane przez specyficzne wzorce pogodowe

Kategorie: 

www.sxc.hu
Naukowcy badając wzorce pogodowe mogą przewidywać zabójcze fale upałów nawet kilkanaście dni wcześniej. Różne szacunki wskazują na to iż w USA w ciągu roku umiera od 600 do 1300 osób, jednak uzyskując większą ilość czasu, mieszkańcy tego kraju będą bardziej przygotowani na ekstremalne temperatury.

 

Jak wynika z badania opublikowanego w Nature Geoscience, zespół prowadzony przez Haiyan Teng z National Center for Atmospheric Research z Kolorado wykonał niemal 6 tysięcy symulacji komputerowych fal upałów. Dzięki temu uczeni doszli do wniosku, że te ekstremalne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych mają miejsce 15-20 dni przed pojawieniem się specyficznego wzorca pogodowego.

 

Wzorce te składają się z pięciu wysokociśnieniowych systemów, równomiernie rozmieszczonych na półkuli północnej a cały układ jest bardziej stabilny i pozwala tym gorącym obszarom wysokiego ciśnienia wzmacniać się oraz utrzymywać. Odkryto również, że konfiguracja ta pojawiała się już od 1948 roku. Według Haiyan Teng, te specyficzne wzorce pogodowe powstają naturalnie jednak nie jest to jasne dlaczego są one bardziej stabilne od innych.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj