Fale tsunami rozlały się po Pacyfiku na skutek bezprecedensowej aktywności sejsmicznej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Wczorajsze niezwykłe zdarzenia sejsmiczne w postaci dwóch wstrząsów powyżej 7 i jednego powyżej 8 stopni w skali Richtera, zgodnie z przewidywaniami wywołały fale tsunami. 

 

Od początku sugerowano, że najbardziej zagrożone jest wybrzeże Nowej Zelandii oraz Polinezja Francuska. Rzeczywiście fale dotarły do niektórych miejs, na przykład do Zatoki Tokomaru. W wielu miejscach w Nowej Zelandii zaobserwowano cofające się morze, a chwilę potem nadeszły pierwsze fale.  

 

Na szczęście miały one wysokość jedynie od metra do dwóch metrów, co wystarczyło, na wdarcie się w głąb lądu, ale nie spowodowało to rozległych zniszczeń, ani nie wiadomo nic o jakichkolwiek ofiarach. Może to być zasługą sprawnej akcji nowozelandzkich służb. Było to możliwe również dzięki specjalnym bojom sygnalizującym nagłe zmiany wysokości tafli oceanu. 

 

Po trzech potężnych trzęsieniach ziemi o magnitudach kolejno 7,2 - 7,3 i 8,1 stopni w skali Richtera, spodziewano się fal, które mogą dotrzeć nawet do wybrzeży Ameryki Południowej. Jednak nic nie wskazuje aby tak się stało i tsunami ograniczyło się raczej do najbliższej okolicy w pobliżu epicentrum tych wstrząsów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG

"NAUkOFCY" ZAPOWIADALI

"NAUkOFCY" ZAPOWIADALI WIELKIE TSUNAMI NA SKUTEK WIELKIEGO TRZESIENIA ZIEMI, A WYSZŁO PIERDNIECIE. A TERAZ PRZEŁÓŻCIE SOBIE TĘ SYTUACJĘ ZAPOWIEDZI "NAUKOFCÓW"  ANALOGOCZNIE NA "ZMIANY KLIMATU PRZEZ CZLOWIEKA I MITYCZNE CO2". CZY NAUKOFCY SIE MYLĄ, BĘDZIE WIADOMO W CIAGU DEKADY , MYŚLĘ.  

Portret użytkownika r

Jesli jest wzrost ilości

Jesli jest wzrost ilości trzęsień Ziemi i aktywności wulkanów okresowo, to oznacza to jakieś oddziaływania grawitacyjne. Ziemia chyba nie jest w płaszczyźnie ekliptyki, tylko lekko pod kątem, przez co oddziaływania grawitacyjna szybko zmieniaja się i powodują ww zjawiska.

Portret użytkownika Quark

Ekliptyka e-R-ku to okrąg

Ekliptyka e-R-ku to okrąg orbity ziemskiej .. i ziemia ZAWSZE jest w jej płaszczyźnie a jedynie oś obrotu ziemi jest nachylona do jej płaszczyzny pod kątem 23.5 * . A grawitacyjnie oddziałują na ziemię księżyc , słońce i pozostałe planety - przynajmniej te bliższe i dzieje się to od miliardów lat bez wywierania większych wpływów. Ziemia zaś ciągle się zmienia , płyty kontynentalne podlegają pływom , lodowce się topią (co zmniesza lokalnie nacisk na ląd) , ciśnienie magmy pod skorupą rośnie - no bo w końcu jądro ziemi wciąż produkuje ciepło i te wszystkie naprężenia w końcu zawsze gdzieś ulegają rozładowaniu co właśnie widać.

Skomentuj