Fale grawitacyjne mogą pomóc rozwiązać zagadkę Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszechświat rozszerza się od 13,8 miliarda lat. Stała Hubble'a wyznacza tempo jego ekspansji i pokazuje nam czas, jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu. Jednak dwie najlepsze metody, które pozwalają nam zmierzyć stałą Hubble'a, dają nam dwa różne wyniki, co sugeruje, że nasze pojęcie o kosmosie może być błędne. Jednak naukowcy wyszli właśnie z trzecią metodą, która najprawdopodobniej rozwiąże ten problem raz na zawsze.

 

Jak wynika z najnowszych badań, nowe niezależne dane, pochodzące z fal grawitacyjnych, które emitują układy podwójne gwiazd neutronowych, mogą nam zapewnić wiedzę o rzeczywistym tempie ekspansji Wszechświata. Trzecia metoda pomoże nam rozwiązać problem różnic, wynikających z zastosowania dwóch poprzednich metod w obliczaniu stałej Hubble'a.

 

Fale grawitacyjne są emitowane przez dwie wirujące wokół siebie gwiazdy neutronowe tuż przed kolizją. Zjawiska tego typu są rzadkie, ale mogą być bardzo pomocne.

Fale grawitacyjne wywołują tzw. zmarszczki w czasoprzestrzeni. Możemy je wykryć z pomocą detektorów LIGO i Virgo, a następnie precyzyjnie ustalić odległość między gwiazdami neutronowymi a Ziemią. Ponadto, astronomowie mogą określić prędkość układu na podstawie światła wyemitowanego na drodze kosmicznej eksplozji, a następnie obliczyć stałą Hubble'a, korzystając z Prawa Hubble'a.

 

Naukowcy z University College London, którzy wpadli na ten pomysł ustalili, że obserwacja 50 układów podwójnych gwiazd neutronowych powinna dostarczyć nam wystarczających informacji, aby określić stałą Hubble'a. To oznacza, że w ciągu 10 lat możemy poznać tempo ekspansji Wszechświata.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

skoro ja jestem głupi a wy

skoro ja jestem głupi a wy tacy bardzo mądrzy, wyedukowani/indoktrynowani odpowiedzcie mi jak to jest możliwe oczywiście po obejżeniu załączonego filmiku https://youtu.be/M9Lpy_ZLFgQ  który jest w języku angielskim i może już tym poza wasze horyzonty pojmowania wykraczać  nie wspominając o braku wyobraźni przestrzennej, i nie uzyskam od was  odpowiedzi bo jej nie znajdziecie tępe kulki

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika wpl

Możliwe jest co? Jedyne co z

Możliwe jest co? Jedyne co z tego klipu wynika, to że ten człowiek niewiele rozumie.

Ciekawe pytania stawia o ruch atmosfery, jednak te same rozważania można przeprowadzić dla dowolnego obiektu obracającego się wokół osi, nie koniecznie tylko dla planety i jej gazowej atmosfery. Dla przykładu rozważ koło samochodu lub roweru lub jakikolwiek obiekt obracający się zamontowany na osi (może być też globus, wentylator, talerz szlifierki). Wtedy też punkty bardziej odległe od środka obrotu będą się poruszać szybciej niż te bliżej, też możesz się zastanowić co powoduje, że one wszystkie obracają się z tą samą częstotliwością i gdzie się podziewa energia z tarcia.

 

Czy to oznacza zatem, że nie powinniśmy wierzyć w jakikolwiek ruch obrotowy czegokolwiek, gdyż jest niemożliwy?

 

Jego rozważania dotyczące prędkości względnej pokazują, że nie rozumie pojęcia prędkości (i jej względności). Va > Vb > Vc zachodzi dla zewnętrznego obserwatora nie rotującego wraz z Ziemią (czy kołem, globusem, czy czymkolwiek innym). Natomiast dla obserwatora nieruchomego na Ziemii, wszystkie te punkty A, B i C są nieruchome, więc te prędkości są równe zeru, więc nie zachodzą powyższe nierówności.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak grawitacja i fale grawitacyjne - Nigdy nie zostały potwierdzone!!! Jest tylko gęstość materii a co za tym idzie  Ciężąr właściwy ot i wasza grawitacyjna iluminacka magia kulki pryska. jeżeli wam się wydaje że niemierzalna siła trzyma was na ziemskiej kulce która popierdziela 1667 km/h na równiku to ja wam mówię że byście fryknęli z tej kulki w wasz wyimaginowany kosmos jak woda z tej piłeczki tenisowej

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj