Fala upałów powoduje masowe topnienie pokrywy lodowej Grenlandii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z ustaleniami duńskich badaczy, pokrywa lodowa Grenlandii doświadczyła „masowego topnienia” podczas niedawnej fali upałów. Od ubiegłej środy, Arktyka traci około osiem miliardów ton lodu dziennie. Znacznie wykracza to poza średnią z poprzednich lat.

 

Jak informuje Duński Instytut Meteorologiczny, temperatury w północnej Grenlandii wynoszą ponad 20 stopni Celsjusza. Na lotnisku Nerlerit Inaat na północnym wschodzie kraju, w czwartek zarejestrowano 23,4 stopnia, co jest najwyższą wartością od początku prowadzenia obserwacji. Największe topnienie lądolodu Grenlandii datuje się na lato 2019 roku. Sęk w tym, że obszar, na którym tym razem nastąpiło topnienie, jest większy niż dwa lata temu. Lodowiec Grenlandii jest drugą co do wielkości masą lodu słodkowodnego na planecie o powierzchni prawie 1,8 miliona kilometrów kwadratowych, ustępując jedynie Antarktydzie.


Źródło: European Union Copernicus

Topnienie pokrywy lodowej rozpoczęło się w 1990 roku i przyspieszyło od 2000 roku. Utrata masy w ostatnich latach była około czterokrotnie większa niż przed 2000 rokiem. Jedno z europejskich badań, opublikowane w styczniu, sugeruje że poziom oceanów wzrośnie o 10-18 centymetrów do 2100 roku. Jest to 60% szybciej niż sądzono wcześniej. Całkowicie stopiona pokrywa lodowa Grenlandii podniosłaby poziom morza o sześć do siedmiu metrów. Jednak biorąc pod uwagę stosunkowo chłodny początek grenlandzkiego lata, cofanie się pokrywy lodowej w 2021 roku, nadal mieści się w normie historycznej. Okres rozmrażania trwa tam zwykle od czerwca do początku września.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Wiemy , że lód topnieje (od

Wiemy , że lód topnieje (od kilkudziesięciu lat) i jakie wnioski naukowców. A może zbudować rurociąg z transferem wody do krajów gdzie jej brakuje. Jest to woda słodka więc nie trzeba jej odsalać. Mamy taką technikę aby budować rurociągi dla ropy. Może warto dla słodkiej wody, a nie pitolą , że za chwilę braknie słodkiej wody. Tylko komu się to opłaci. A zabranie latem wody z Grenlandii nie spowoduje, że na zimę znowu jej tam nie będzie. Czysto i ekologicznie.

Portret użytkownika Niestety, ze

Niestety, ze smutkiem muszę

Niestety, ze smutkiem muszę przyznać, że portal Zmiany na Ziemi, podobnie zresztą jak większość innych portali powielających ciekawostki czy teą sensacyjne wiadomości, padła tym razem ofiarą sensacjonalizmu...

Oto dane duńskiego portalu publikującego codziennie dane z Grenlandii:

http://polarportal.dk/en/greenland/surface-conditions

Popatrzcie Państwo na wykres; czy z niego wcale wynika, że lody Grenlandii znikną do końca tego roku!

Pozdrawiam.

 

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Tyle lat potrzeba do

Tyle lat potrzeba do demoralizacji ludzi (BEZMENOV) a potem to juz mozesz im mowic co chcesz i tak nie zmienia pogladow.

Sa juz tak zdemoralizowani ,ze lykaja wszystko jak plaska ziemia i Annunaki i wiele innych tematow.

Sprawdz : wspolnym mianownikiem sa chazarki polskie i ukrainskie wbijajajace te bzdury wziete od zydow amerykanskich z reguly ateistow.

Sprawdz: proces gadania tych bzdur trwa max 20 lat.  Niekoniecznie mowi to jeden chazar , ale bierze to ze zrodla ktore jest min. 20 letnie Smile

Po 20 latach nie ma juz szans by tym ludziom wytlumaczyc cokolwiek . Dlatego sa straceni.

 

Portret użytkownika Kwazar

Fala upałów powoduje masowe

Fala upałów powoduje masowe topnienie. Powoduje i jest to już powszechnie waidomym. Są tacy i to nie żart, że zamiast się poddawać histerii nad rozlanym mlekiem,kombnują jak otworzyć nowe szlaki żeglugowe i dzięki temu, być pierwszymi w nowej rzeczywistości topnienia powszechnego. Oni mają już nawet taki plan, że reszta nadejdzie dopiero jutro i że warto być przygotowanym.

Strony

Skomentuj