Fala trzęsień ziemi na półkuli południowej

Kategorie: 

wikipedia.org

Doszło do całego szeregu trzęsień ziemi wzdłuż And i linii płyty tektonicznej Nazca. Wstrząsy były odczuwalne również w Australii. Trzęsienie o magnitudzie niemal 6 stopni w skali Richtera zanotowano najpierw w chilijskim Santiago de Chile.

 

Zauważono również, że w Chile doszło do zjawisk sejsmicznych w nowym obszarze, Coquimbo, gdzie wcześniej nie notowano takiej aktywności.

Silne wstrząsy zanotowano również w Peru gdzie doszło do sześciostopniowego trzęsienia ziemi z epicentrum 119 kilometrów od Arequipo. To trzęsienie ziemi było dość głębokie, dlatego lżej odczuwalne przez mieszkańców.

Zatrzęsła się też ziemia w okolicy Fidżi, które jak Peru i Chile leżą w obrębie pacyficznego pierścienia ognia. Można odnotować pięciostopniowe trzęsienie na Tonga. Do zjawisk sejsmicznych w tamtej okolicy dochodzi dość często.

Rzadka jest za to aktywność sejsmiczna Australii. Mieszkańcy byli zaskoczeni masową skalą wstrząsów. Zarejestrowano kilkanaście wstrząsów. Dwa z nich były szczególnie odczuwalne. Już teraz nazwano je największymi australijskimi trzęsieniami ziemi od dekad.

Oba wstrząsy miały magnitudę 4.2 stopnia i epicentrum znajdowało się w okolicy Gunnedah a jego głębokość to 17 kilometrów. Niektóre instytuty podają, ze miał tam miejsce jeden wstrząs o magnitudzie 4.7 w skali Richtera. Wstrząsy z piątku były odczuwalne w okolicy 100 kilometrów od epicentrum. Wzbudziło to wiele zaniepokojenia u mieszkańców.

 

Naukowcy uznali również, że to nietypowe trzęsienie jak na ten region. To oznacza, że aktywność sejsmiczna, jaką tam zaobserwowano może być częścią większych procesów zachodzących we wnętrzu ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maniek

Ja bym powiązał tą serię

Ja bym powiązał tą serię trzęsień ziemi z tranzytem Wenus... Wenus ustawiąjąc się między ziemią i słońcem spowodawała liczne zaburzenia grawitarcyjne - które to zaburzenia spowodowały nasilony ruch płyt tektonicznych.... cóż skoro księżyc powoduje pływy morskie - większe kiedy jest bliżej, mniejsze kiedy jest dalej to dlaczego planety gdy są w koniunkcji albo w opozycji, nie mają powodować ruchu płyt tektonicznych.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Te trzęsienia półkuli

Te trzęsienia półkuli południowej... Tak... tak... to Nibiru popycha Ziemię swoim pędem grawitacyjnym chcąc ją wypchnąć z orbity...14 06-2012 r. zajdą istotne zmiany... w położeniu Ziemi...Za trzy dni...

Portret użytkownika Satar

Ernest - kiedy w 2012

Ernest - kiedy w 2012 potrząsnęło okolicami Ślęży? Przeoczyłem. Super opisałeś fach budowlany z tych okresów. Gdyby zakołysało jak dawniej to kto wie jakby zachowała się strefa T-T w czasie wzmożonej globalnej aktywności. We włoszech do tej pory ziemia "pracuje" do tego u nas takie cuda to co wie, co zrobiłby Laacher See. Ale takie fajerwerki to już nie za naszego żywota.

Portret użytkownika andiu1119

Ktoś wspomniał o nibiru

Ktoś wspomniał o nibiru ciekawe.Byłem sceptycznie nastawiony do tej planety a także do kalendarza majów i wiedzy sumerów .Moje poglądy troszeczkę się zmieniły po 14.04 tego roku.Wstałem o godz,4.20 coś mnie tkneło aby spojrzeć przez filtr na nasze słoneczko ,to co ujrzałem uznałem  za naturalne czarna zwykła  kropka na słoneczku jakaś tam planeta[merkury ,wenus]zlekcewarzyłem nie zrobiłem zdięcia.Nieznam się na astronomi,mała burza mózgu ,zaczełem grzebać po internecie ,jak na nasze planety to nie ten czas i wielkość.Jednak ktoś był bystrzejszy i nagrał [ Now Zeland Sunset April 13,2012]youtube.Proszę obejrzeć ja wiem że to autentyk.Może ktoś mi wytłumaczy co to jest za planeta.Nie muszę wiwrzyć ,ale warto wiedzieć . Mam tylko nadzieje że to nie jest planeta x.[nie mam wybujałej fantazji].andiu1119

Portret użytkownika Ernest

W XVIII wieku a XVII stuleciu

W XVIII wieku a XVII stuleciu na terenie południowej Polski była dość duża ilość trzesięń od 4.0 do 6.0 w skali Richtera.Dlatego nie dziwię się, że tak często składnikiem budulcowym były belki wstawiane poziomo i pionowo(w murach) co wzmacniało troche ówczesne konstrukcje.W X-XIII wieku też często stosowano pionowe słupy z drzewa wbijane do ziemi przy budowie domów,zamków itp W XV wieku a XIV stuleciu 5 czerwca 1443 roku rozładowało się naprężenie skał na uskoku idącym od Ślęży ku Wzgórzom Strzelińskim. Niemniej wstrząs pomiędzy Brzegiem Dolnym a Wrocławiem (1443 luty?) był tak zwanym przepowiadającym.W 2012 roku mielismy już podobny wstrząs między Brzegiem Dolnym a Wrocławiem.Podaje to jako ciekawostkę.Troche też mielismy w całym kraju niewielkich wstrząsów z siłą 2.0-2.6 w skali Richtera w miejscach:Wyspa Wolin,Mazury,Bieszczady,Zachodniopomorskie,Między Wschową a Lesznem,Miedzy Lesznem a Gostyniem,Góry Świętokrzyskie,2 razy Pólnocna Wielkopolska. Jeżeli odpowiednio duża asteroida,planetoida uderzy pod właściwym kątem cieńką skorupe ziemską to pewna ilość stopionej materii zachowując moment pędu(bezwładność-20 km na sekunde jak nie więcej w momencie uderzenia)wtłoczy się do płaszcza i będzie stanowić wyspę ciepła. Pod warunkiem że będzie sprzyjać temu zjawisku odpowiednia gęstość materii stopionych skałNiezależnie od tego procesu jądro Ziemi też wywołuje konwenkcje w płaszczu. Jądro Ziemi obecnie ma większy wpływ na wszystkie kontynenty z Antarktydą włącznie.Przyspieszone zostały też liczne zjawiska geologiczne. W Polsce południowej nie wykluczam serii trzesień ziemi w zakresie  od 4.0 do 6.0 w skali Richtera na co wskazują dane z okresu 1000 lat.Bo skoro były to się powtórzą w przyszłości a we Włoszech podobnie jak w XVI wieku może na północy pare lat się trząść.Grunt tam się podniósł o 12 cm.   

Portret użytkownika Dane

Dane wstrząsu z okolic Brzegu

Dane wstrząsu z okolic Brzegu Dolnego.

ML 2.3 Poland
2012-04-18 02:18:19,4 UTC
51.19N 16.60E
10 km
strona 102 histori trzesień źródło:
emsc

Ps Dla ciekawych popatrzcie na uskok rozłamowy na północny wschód od Wrocławia (strona 103-104?)oraz wstrząs z listopada 2010 we Wrocku bo mieli liczne przepiecia na Psim Polu

Strony

Skomentuj