Facebook znów przegrał sprawę w sądzie. Serwis musi usunąć nielegalnie pozyskane dane, albo zapłaci karę

Kategorie: 

Źródło: Internet

Korporacja Facebook oskarżana jest o zbieranie danych o swoich użytkownikach bez ich wiedzy. Dotyczy to także osób, które nawet nie posiadają konta na tym popularnym serwisie społecznościowym. Belgijski sąd uznał, że Facebook musi przestrzegać prawa, albo będzie płacić wysokie kary finansowe.

 

W piątek nakazano Facebookowi usunięcie wszystkich informacji o mieszkańcach Belgii, które pozyskał nielegalnie oraz zakończenie inwigilacji użytkowników. Jak ogłosił sąd, serwis nie informuje należycie o gromadzonych danych, co z nimi robi i jak długo je przechowuje, a przede wszystkim robi to bez naszej zgody.

Korporacja może słono zapłacić za złamanie belgijskiego prawa. Facebook może bowiem otrzymać karę do 100 milionów euro, tj. ponad 410 milionów złotych, lub będzie musiał płacić 250 tysięcy euro dziennie do czasu aż dostosuje się do zaleceń sądu. Portal społecznościowy powiadomił jednak, że będzie odwoływać się od wyroku.

Sprawa do belgijskiego sądu została wniesiona przez urząd, który zajmuje się ochroną danych i toczy się już od kilku lat. Facebook nie tylko łamie prawo w kontekście polityki prywatności, ale także stosuje cenzurę i przekazuje dane o użytkownikach władzom licznych państw świata. Od pewnego czasu toczy się wyraźna nagonka na serwis Facebook, który po raz pierwszy w historii odnotowuje spadek liczby użytkowników.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rocafella

Musi skasować dane, czyli

Musi skasować dane, czyli wiedzę może zachować ale dane na fizycznych nośnikach musi skasować/zniszczyć.

Czyli można szpiegować po skrzynkach mailowych tylko nie wolno tego zapisywać na kartce papieru Smile

Inaczej, teraz Facebook może szpiegować tylko musi to zrobić tak aby użytkownik facebooka nie doszedł do tego że ktoś ma jego dane.

Portret użytkownika euklides

Państwo stworzyło nas przy

Państwo stworzyło nas przy pomocy aktu urodzenia, nadało identyfikatory i numery, a teraz niby walczy o prywatność... koń by się uśmiał. Ciekawe jak ktokolwiek może zweryfikować, że Facebook skasował dane. Kolejna ściema dla ciemnego ludu - rzond o was dba.