Facebook w tarapatach. Internetowy moloch może zostać podzielony na części

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC), niezależna od amerykańskiego rządu instytucja zajmująca sie przeciwdziałaniu powstawania monopli i trustów, pozwała giganta sieci społecznościowych Facebooka, domagając się jego podziału na mniejsze konkurujące firmy. W pozwie zawarto żądanie aby wyodrębniono jako osobne firmy Instagram oraz komunikator WhatsApp.

 

Jak wiadomo Facebook jest obecnie dominującą siecią społecznością szczycącą się posiadaniem aż 3 miliardów regularnych użytkowników. To niemal połowa świata! Korporacja ta konsekwentnie wzmacniała swoją pozycję i budowała swój monopol na kupowaniu firm, które mogły powodować dla niej zagrożenia w przyszłości. 

 

W piśmie FTC zwrócono uwagę na to, że właściwie jest brak konkurencji w zakresie sieci społecznościach. Niegdyś popularny MySpace obecnie praktycznie nie istnieje a inne kartele internetowe, takie jak Google czy Apple, nie dysponują obecnie produktami, które mogłyby konkurować z Facebookiem. Gdy urósł Instagram został wykupiony przez Facebooka. Gdy WhatsApp urósł zagrażając Facebook Messendżerowi, równieć został połknięty przez lewiatana. Zwrócono również uwagę, że Facebook miał zwyczaj otwierania swojej witryny dla zewnętrznych twórców aplikacji, a następnie nagle odcinał deweloperów, których postrzegał jako zagrożenie.

 

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że władze w USA zamierzają coś z tym wreszcie zrobić. Oprócz FTC również rząd Stanów Zjednoczonych oraz 48 stanów i okręgów pozwały Facebooka, oskarżając go o nadużywanie swojej pozycji rynkowej w sieciach społecznościowych w celu zmiażdżenia mniejszych konkurentów. Zalecono poszukiwanie środków zaradczych, które mogłyby obejmować wymuszone wydzielenie usług Instagram i WhatsApp poza Facebooka z którym są obecnie zintegrowane. Oznacza to konieczność stworzenia osobnych firm, które będą mogły skutecznie konkurować z Facebookiem jako portalem społecznościowym.

 

FTC stwierdziła, że ​​Facebook zaangażował się w „systematyczną strategię” w celu eliminowania konkurencji, w tym poprzez zakup mniejszych, obiecujących rywali, takich jak Instagram w 2012 roku i WhatsApp w 2014 roku. monopolistyczna władza miażdżąca mniejszych rywali i eliminująca konkurencję,zdaniem komisji odbywała się kosztem zwykłych użytkowników. Pozew oskarża Facebooka o zachowanie antykonkurencyjne i wykorzystywanie swojej dominacji na rynku w celu zbierania danych konsumenckich i zbijania fortuny na dochodach z reklam.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nowyEinstein

Uwazajcie wszyscy! Nie chce

Uwazajcie wszyscy! Nie chce nikogo straszyc, ale dzisiejsza sytuacja z messengerem - tworem fejsbuka ktory juz sie od facebooka praktycznie odcial, troche mnie zdziwila.

Znajomy podeslal mi link, w ktorym rzekomo premier chce blokowac messenger do godziny 16, bo studenci online maja w nosie lekcje i prowadza konwersacje na wlasne tematy.
Jest to nic innego, jak wymowka.

Dzisiejsza sytuacja z nie dzialajacym messengerem przez caly dzien az do godziny 15 w UK, podpowiada mi, ze byl to TEST.

Teraz akurat gdy szczepienia wszedzie wchodza przymusem, nagle dowiadujemy sie ze beda nam blokowac lacznosc?
To rozbicie firmy na czesci rowniez jest planem, pomyslcie, gdyby siedziba facebooka stala w kazdym panstwie, to nagle moga zablokowac przesyl danych z jednego kraju do drugiego i vice versa. Wiec przykladowo, ludzie mieszkajacy na wyspach, ktorzy maja rodziny w Polsce, podczas jakis powiklan poszczepiennych czy cos, nie beda nawet w stanie skontaktowac sie poprzez facebooka, czy messenger.

Jedyna droga wtedy bedzie oczywiscie telefon bezposrednio do danej osoby, ale... Jak wylacza facebooka - to watpie by wtenczas dzialaly rowniez telefony. Taka moja ocena calego zamieszania facebookowego, poczawszy od testow w UK i oglaszania przez premiera wprowadzania blokad, konczywszy na wyimaginowanym scenariuszu. Pamietajcie jedno, to nie jest teoria spiskowa, to jest moja teoria. Nowy Einstein2020

Skomentuj