Facebook usuwa niewygodne konta na polecenie władz Izraela i USA

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Działalność Facebooka staje się coraz bardziej kontrowersyjna. Zwyczajny na pierwszy rzut oka serwis społecznościowy przekształcił się w narzędzie polityczne, które prowadzi walkę z wolnością słowa. Co więcej, Facebook nie jest konsekwentny w tym co robi i wykonuje polecenia tylko niektórych rządów.

 

Z biegiem czasu przekonujemy się, że popularna na całym świecie platforma społecznościowa realizuje interesy konkretnych państw. We wrześniu 2016 roku, przedstawiciele Facebooka spotkali się z izraelskimi urzędnikami i otrzymali od nich listę kont do usunięcia. Rząd zmusił korporację do ich likwidacji pod groźbą nałożenia kary finansowej lub całkowitego usunięcia Facebooka z Izraela.

 

Od tego czasu serwis cenzuruje Palestyńczyków zaangażowanych w walkę o niepodległość, zablokował wiele kont należących aktywistów, dziennikarzy, stacji radiowych, portali internetowych i palestyńskich urzędników, a także oficjalne konto nacjonalistycznej organizacji polityczno-militarnej Fatah. Jednocześnie wpisy żydowskich mieszkańców Izraela, które otwarcie nawołują do mordowania Palestyńczyków są usuwane, lecz mniej konsekwentnie.

Facebook staje się również narzędziem politycznym w rękach Stanów Zjednoczonych. Pod koniec 2017 roku zablokowane zostało konto czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa. Facebook wyjaśnił, że likwidacja ma bezpośredni związek z decyzją władz USA, które nałożyły sankcje na Kadyrowa i tym samym zmusiły firmę do podjęcia takiej decyzji.

 

Dostosowywanie się Facebooka do polityki władz Izraela i Stanów Zjednoczonych wznowiło debatę nad temat ograniczenia wolności słowa. Nie widać tu również konsekwencji w działaniu, ponieważ gdy Rosja nałożyła sankcje na kanadyjskich polityków, platforma społecznościowa nie zablokowała ich kont.

 

Facebook na podobnej zasadzie porozumiał się kiedyś z Angelą Merkel w kwestii krytyki wobec islamskich imigrantów. Serwis zaczął usuwać w Niemczech negatywne komentarze i pozostawia tylko te, które chwalą najazd muzułmanów. Również w tym przypadku Berlin zagroził wysokimi karami finansowymi. W Polsce mieliśmy podobne problemy z ograniczaniem wolności słowa, gdy pod koniec 2016 roku serwis internetowy zaczął cenzurować prawicowe treści tuż przed planowanym Marszem Niepodległości.

Firma Facebook stała się nie tylko wielką bazą danych użytkowników, którymi handluje z innymi firmami i dzieli się z rządami, lecz także silnym narzędziem politycznym ograniczającym wolność słowa. Korporacja stworzyła nawet narzędzie, które będzie pokazywać co jest rosyjską propagandą. Tylko dlaczego przyjęło się, że amerykańska propaganda jest lepsza od innej?

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

"...Tylko dlaczego przyjęło

 

 "...Tylko dlaczego przyjęło się, że amerykańska propaganda jest lepsza od innej"? - a dlaczego przyjęło się - a przyjęło się bo jest to fakt - że USA to największa prowincja-Zamorskie Terytorium Zależne...Izraela!? zaś Izrael dla USA jest Metropolią jak niegdyś Anglia? Może tu jest ten śmierdzący, parchaty "pies" pochowany, tu leży odpowiedź na wiele jeszcze pytań dlaczego - i czyimi/dlaczego amerykańskiego kolorowego bezrobotnego i bez przyszłości gojowskiego motłochu rękami zwanymi Armią amerykańską! - 7ydzi rządzą światem a się tego bezszczebelnie i w oczy wypierają-Prawdę kłamstwem a kłamstwo Prawdą nazywają i chcą za głoszenie prawdy o ich wpływach karać? Sam Srul Lauder się tego domaga bo to wedle Jego Ickości "godna więzienia mowa nienawiści jest i antyeskimośkizem" - wieloletnim więzieniem?? I choć to oczywista oczywistość i kłująca wprost w oczy Prawda Czasu Ekranu i Internetu - ajjj wajjj ani mru mru bo jeszcze słowo i "pajdiosz w tiurmu"??

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

I to jest koronny dowód na to

I to jest koronny dowód na to, że twierdzący iż "Eretz SrulsraHell powiniem zniknąć z map świata" teraz i na zawsze, i na wielki wieków amen mają kupę racji w tym ustępie! Jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy dupnie superwulkan Yellowstone i 10 metrową warstwą popiołu przykryje US'raelskie butne  ryje - wtedy po miesiącu-góra dwóch z Eretz w Allacha imieniu nie zostanie nawet  kamień na kamieniu - turbanami go nakryją i to będzie owo od proroków przepowiadane Ostateczne Rozwiązanie Kwestii do tej pory nierozwiązanej... Zaraz potem i oni legną pokotem ale to już inny temat i inny poemat...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Dr Piotr

Sorki, że nie na temat, ale

Sorki, że nie na temat, ale to WAŻNE...w Polsce już są pierwsze 3 banki, które zamykają konta firm prowadzących handel BITCOINAMI lub realizują płatności przy ich użyciu! Na razie wypowiadają konta firmowe i nie będą zakładać kont dla firm deklarujących handel i płatności bitcoinami. Banki będą prowadzić ścisły monitoring transakcji kryptowalutami. Na razie jest to pierwszy krok, czyli atak na firmy...potem przyjdzie czas na zwykłe konta zwykłych ludzi. Te banki to BZ WBK, BOŚ i PeKaO S.A.

Więc jak widać, szybko ogarną temat i to bez żadnych protstów ze strony ludzi. Zamknięte konta firm nie spotkały się z żadnym sprzeciwem ze strony tych firm. Tym sposobem bitcoin stanie się szybko wartościowym breloczkiem, za który wkrótce nic nie będzie można kupić, a to tylko pierwszy ruch ze strony systemu bankowego.

Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Nicco

A ja widzę w swoim środowisku

A ja widzę w swoim środowisku, że FB strasznie traci na znaczeniu. Ludzie mają go już tylko dla grup (studia), czy czasem coś napisać na Messangerze. Zrobił się strasznie... nudny. A ich naganne praktyki (stanie na straży lewicy, czy usuwanie kont za nieprawdziwe dane) rozchodzą się echem i oby tak dalej. W sprawach technicznych też ludzi irytują. Mam tu na myśli aplikacje, którą seriws podzielił na dwie zasobożerne kombajny do wszystkiego i niczego.

Portret użytkownika Eter

Jedna z dyrektyw Agendy 21

Jedna z dyrektyw Agendy 21 mówi o regionalizacji środków masowego przekazu oraz innych mediów i sieci, paradoksem jest to, że w Polsce dokonał się rozłam i jedna wersja szczątkowych informacji przedstawiona jest w "prawicowych" mediach druga zaś w "lewicowych", sponsorowanie takiego remedium jest dość zabawne zwłaszcza, że prędzej czy później nawet bardzo "ukierunkowany" umysł dostrzeże ten dysonans i obróci się przeciwko niemu, zastanawiam się czy to przypadkiem nie celowe działania jakiejś grupy, której jeszcze zależy...

Portret użytkownika kolo21

ie i twoim głosie, jest grupa

Na pejsie  i YT, jest grupa trolli, która szykanuje normalnie myślących. A pejs i YT oczywiście blokuję i banuje konta myślących inaczej, pomagając im w tym.  Na jeden komentarz przypada 15 postów trolli. 5 razy miałem blokade na fałszywe oczywiście konto na pejs zboku.

kolo21

Portret użytkownika Nicco

To się obróci przeciwko nim.

To się obróci przeciwko nim. YouTube nie jest niezastąpiony (alternatywą może być chociażby Dailymotion, CDA, czy coś nowego), tym bardziej FB. Internet nieznosi próżni, więc gdy twórcy nie mogą zamieścić swoich produkcji na popularnych serwisach, to znajdą, bądź stworzą alternatywę. Też warto dodać, że popularne serwisy stały się ofiarą własnego sukcesu. UE daje ultimatum, które musi być spełnione. Twitter, czy FB zostali do tego zmuszeni. Swego czasu podobna sytuacja była z wyszukiwarką Google, gdzie nakazano im utrudnić wyszukiwanie nielegalnych treści jak seriwsy P2P, ale mniej popularnych wyszukiwarek już to nie dotyczy.

Strony

Skomentuj